OpenAI

OpenAI Yapay Zekası Dota 2’nin Lideri Oldu

ibrahim KIZILIRMAK 12 Ağu 2017 Oyun 966  0

Yapay zeka üzerinde yapılan çalışmalar artık hemen hemen her teknoloji devi tarafından destekleniyor. Facebook başta olmak üzere birçok firmanın, sistemleri için doğrudan yapay zeka kullanımına geçtiğini de görüyoruz. Bunun yanı sıra bazı yapay zeka sistemlerinin çok daha farklı işlemler için kullanıldığını da söylemek gerekiyor. Bunlardan birisi de Elon Musk ve ekibi tarafından geliştirilen OpenAI yapay zekası. Tamamen öğrenebilen sistemleri test etmek ve bu alanda neler başarılacağını görmek üzere oluşturulan OpenAI yapay zekasının, son dönemde daha çok Dota 2 oyunuyla gündeme geldiğini de belirtelim. Öyle ki yapay zeka Dota 2 oyununda harikalar sunmaya başladı.

OpenAI Dota 2 Oyuncularını Yendi

Son olarak dünyanın en ünlü Dota 2 oyuncularıyla OpenAI yapay zekasının özel bir maç yaptığı duyuruldu. Yapay zekanın öğrenme yetisi ve kusursuz hareketleri sayesinde çok kısa bir süre içerisinde en iyi ekibi yenmiş olmasıysa gündem oldu. Elon Musk ve ekibi tarafından öğrenebilen tema üzerine oluşturulan yapay zekanın, Dota 2 oyununda yenilmez hale gelmesinin nedeni de aslında bu yetisi.

OpenAI

Yapay zekanın oyuna ilk başladığı dönemlerde Basic seviyesinde olduğu biliniyor. Fakat hiçbir geliştirme yapılmasa da OpenAI yapay zekasının hem yaptığı maçlarla hem de sürekli oyun içerisinde testlerle öğrenme yetisini arttırdığı ve oyunda profesyonelliğe ulaştığı belirtildi. Bu sayede de yapay zekanın bir süre sonra oyunun en iyisi olmayı başardığı ortaya çıktı. OpenAI yapay zeka sisteminin oyunda elde etmiş olduğu bu başarı, yapay zekanın gücünü bir kez daha göstermiş oldu. Fakat asıl ilginç olan nokta bu değil. İlginç olan nokta Elon Musk tarafından sistemin nerede kullanılacağı.

Eğer OpenAI yapay zekasının Tesla araçlarında kullanıldığını görecek olursak, çok daha farklı bir sistem ile karşı karşıya kalabiliriz. Otonom sistemler üzerinde çok daha etkili bir ortam oluşturulabileceğini gösteren OpenAI yapay zekasının, ilerleyen dönemlerde araçlarda da yer alıp almayacağını göreceğiz. Şu an böyle bir çalışma olmadığını da ekleyelim.

Etiketler: , ,
2021 Yılında An Fazla Beklenen Devam Oyunu Niteliğindeki Oyunlar
Days Gone PC Sürümü İncelemesi
FIFA 21 için muazzam indirim!
Alanında En Popüler Oyun Olan ETS 2 İndirime Girdi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)