NVIDIA SLI Hakkında Bilgiler

Fahri Gün 27 Eki 2017 Bilgisayar 1.001  0

NVIDIA SLI’ın ne olduğunu ve ne işe yaradığını detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

NVIDIA SLI, birden fazla grafik kartının bir anakart üzerinde uyum içerisinde kullanılmasıdır. NVIDIA, grafik kartı üreten bir şirket ve NVIDIA SLI özelliği de NVIDIA tarafından ortaya çıkarıldı.

Bu özelliğin temel hedefi birden fazla grafik kart ile daha yüksek performans alınabilmesidir. Bildiğiniz gibi normalde bilgisayarlarda tek grafik kartı olur. Grafik kartlarının performansları teknoloji sürekli geliştiği için yeni teknolojilere uyum sağlayamayabilir. Bu gibi durumlarda kartını elden çıkarmak istemeyenler yeni bir grafik kartı daha alıp anakartlarında birden fazla grafik kartı kullanarak daha yüksek FPS alabilirler. Tabii bu her uygulama için geçerli değildir. Bazı oyunlarda FPS artarken bazılarında artmaz.

SLI yapmak çok kolay bir işlem değildir. SLI yapabilmek için ilk olarak sisteminizin donanımlarının uygun olması lazım. Mesela birbiri ile uyumlu grafik kartları kullanmalısınız ve bu kartlar NVIDIA marka olmalı. Aynı şekilde kartları birbirlerine SLI köprüsü ile anakart üzerinde bağlamalısınız ve anakartınızın üzerinde de birden fazla grafik kartı girişi bulunmalı. Yani SLI yapmadan önce ilk olarak anakartın üzerinde gerekli yuvalardan birden fazla olup olmadığı kontrol edilmeli. Ardından kartların SLI için uyumlu olup olmadığı kontrol edilmeli ve son olarak SLI köprüsü alınmalı.

Tabii güç hususunu da unutmamak lazım. İki grafik kartını taşıyabilmek için çok güçlü bir PSU gerekebilir. Ve PSU’nun gerekli güç çıkışları da olmalıdır. Bunların incelemesini de kullanıcı SLI bağlantısı yapmadan önce iyice bir yapmalı. Mesela kartların maksimum watt değerleri sistem watt değerleri ile toplanmalı ve toplam sonuç PSU’nun gerçek watt değerinden az çıkmalı. Aksi taktirde PSU değiştirmeniz gerekebilir.

Bu içeriğimizde yararlı bilgileri yine tamamen özgün olarak sunmaya çalıştık. Konu ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından sorarsanız yanıtlamaya çalışırım.

Etiketler:
Ofis ve Okul İçin Kullanılabilecek Laptop Modelleri
Asus ZenBook 14 İncelemesi
Bilgisayarın iPhone’u Görmemesi Sorununu Çözme Yöntemi
Klasör Şifrelemek İçin Kullanabileceğiniz Programlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)