Nükleer Pil Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 27 May 2024 Teknoloji 114  0

Yazımızda nükleer pil teknolojisinin ne olduğuna değiniyor, nükleer pil hakkında bilinmesi gerekenlere ilişkin bilgiler veriyoruz.

Nükleer pil teknolojisi ilk kez 1913 yılında yüklü parçacık radyasyonu aracılığıyla üretilmiş bir akım ile kendisini gösterdi. Bu bağlamda çalışmayı Henry Moseley gerçekleştirmiştir. Nükleer pil, elektrik üretebilmek amacıyla radyoaktif izotoplar atom çekirdeklerinin kendiliğinden bozulmasına bağlı olup, hidrojen yakıt pillerinden yaklaşık on kat ve elektrokimyasal pillerden bin kat kadar yüksek enerji yoğunluğuna sahip piller olarak karşımıza çıkmaktadır.

1954’te RCA (Radio Corporation of America) tarafından küçük radyo alıcıları ve işitme cihazlarına yönelik atomik piller araştırılıp tasarlanmış olup, bu süreçten sonra nükleer kaynaklardan elektrik enerjisinin ortaya çıkarılması için pek çok yöntem denenmiştir.

Nükleer piller son derece verimli olduklarından uzay aracı, su altı sistemleri, bilimsel istasyonlar gibi uzun süre çalışacak büyük çaplı ekipmanlar için güç kaynağı sağlayabilmektelerdir.  Bunu sağlayan unsurlardan birisi de hemen hemen her koşula dayanıklı bir yapısının olmasıdır. Nükleer piller her ne kadar tekrar şarj edilemiyor olsalarda zaten tek kullanımlarının dahi gayet verimli olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi bilim insanlarınca nükleer pillerle ilgili çalışmalar yapılmakta ve onlarca yıl dayanabilen kompakt nükleer piller geliştirilmektedir. Güç olarak artırılmış ve tasarım olarak daha ufak, daha teknolojik ürünlere ulaşılmıştır.

Etiketler: , ,
İnovasyon ve Buluş Arasındaki Farklar
8D Ses Teknolojisi Hakkında Bilgiler
Gore-Tex Teknolojisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Veri Madenciliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)