Nostalji Zamanı: Mafia 1’i İnceledik!

Fahri Gün 28 Oca 2018 Oyun 381  0

Uzun bir aradan sonra yeni inceleme yazımız ile sizlerleyiz. Bu kez çok çok eski bir oyunu inceleyeceğiz. Mafia serisinin bu günlere gelmesini sağlayan yegane oyun olan Mafia 1 hakkında şöyle uzun uzun konuşacağız.

Mafia 1, bir efsanenin başlangıcı olarak görülüyor. Bugün 10 oyuncuya GTA’nın en büyük rakibi hangisi deseniz veyahut en iyi 3 açık dünya oyununu sorsanız %90’ı Mafia serisini işaret edecektir. Haksız da sayılmazlar. Mafia 1, üretildiği döneme göre kaliteli grafiklere sahip olan, zevkli ve sonunu merak ederek oynadığınız bir oyun.

Bu serinin yapımcısı büyük bir olasılıkla The Godfather isimli ünlü film serisinden esinlenmişti. Filmde Amerika’da yaşayan İtalyan mafya ailesinin başından geçenler anlatılıyordu. Mafia 1 oyununda da hikaye olarak Amerika’da 1930’lu yıllarda mafya ortamı anlatılıyor. Karakterimizin ismi Tommy Angelo. Silah kullanmak konusunda oldukça yetenekli olan Tommy, aynı zamanda merhametli bir mafya üyesidir. Karakterimiz aslında bir taksicidir fakat hayatı boyunca çok fazla para kazanmayı arzu etmiştir. Zamanla kendisine bir fırsat sunulacak. O da bu fırsatı iyi bir şekilde değerlendirmeye çalışacaktır.

Oyun üretildiği döneme göre çok kalitelidir. Arabaların sürüş hissiyatı ve bezenmiş ayrıntılar harikadır. Örneğin yokuşta araçların çok daha yavaş ilerlemesi, o dönemin araçlarının oyuna yerleştirilmesi ve her aracın farklı bir sürüş hissiyatına sahip olması oldukça hoştur. Bir araca bindiğinizde sağ alt köşede göstergeler çıkar. Bu göstergelerde vitese kadar detaylıca yer verilmesi dikkat çeken bir başka noktadır.

Oyunda bulunan silahların sayısı epey sınırlıdır fakat o dönemin silahları ele alınmış olup gösterdikleri reaksiyonlar oldukça gerçekçidir. Örneğin çıkan kovanların yere saçılması ve uzun süre kalması, ateş ettiğiniz hemen hemen her noktada değişiklikler olması, araba camlarına ateş ettiğinizde camların yere düşmesi ve orada kalması, mermi değiştirmesi hepsi oldukça özenerek yapılmış.

Oyunun hikaye modu oyuncuya bölüm bölüm sunulmuş. Örneğin bir bölümü geçtiğinizde otomatik olarak kaydediliyor ve menüde liste oluşturuluyor. Bu listeden oyunun istediğiniz kısmına dönebiliyorsunuz. Bu oldukça hoş olmuş ve günümüzde çıkan oyunlarda dahi bulunmuyor.

Oyunda yapabileceğiniz sosyal aktiviteler çok çok sınırlı. Zaten genel olarak Mafia serisinin sıkıntısı budur ancak 2001 yılında yapılmış bir oyun için bu bir eksiklik olarak görülemez. Yine de o yıllarda piyasaya sürülmüş olan GTA Vice City’de çok daha fazla etkinlik bulunmaktaydı.

Mafia 1 sinir harbi geçirtecek derecede zor bir oyun veyahut yeni oyunları oynamaya alışkın olduğum için bana öyle geldi. Oyunda kontroller biraz zor ve çatışmalar sırasında en ufak bir hatada ölebiliyorsunuz. Özellikle mermisiz kaldığım ve düşmanın mermisini almaya çalışırken öldüğüm çok oldu. Karakteri tam olarak istediğiniz gibi yönlendirememeniz, istediklerinizi tam olarak yapabileceğiniz bir mekaniğe sahip olmaması aslında zorluğundaki ana etken. Genellikle eski oyunların zor olmasının altında yatan sebep de zaten budur. O zamanın şartlarında üretilmelerinden ötürü kontrolü tam olarak sağlayıp istediklerinizi yapamamanızdır. Bu özellikle çatışmalarda kendisini gösterir.

Oyunun çok zor olmasının bir başka sebebi de yapımcının yok artık dedirtecek yerleştirmeleridir. Örneğin düşmanın olacağı aklınıza dahi gelmeyecek bir odanın kapısını açarsınız ve açtığınız anda pompalı ile oracıkta ölüp görevi baştan oynamak zorunda kalırsınız. Bazen öyle yere pusu kurarlar ki şaşıp kalır, bir yandan sinir olur bir yandan da görevi tekrar geçmeye çalışırsınız. Oyunda günümüzün pek çok yapımında bulunmayan ayrıntılar saklıdır. Bir görevi yaparken bazen gerçekten Tommy gibi düşünüp mantıklı hareket etmeye çalışmanız gerekir. Aksi taktirde o bölümü geçemezsiniz.  Bu da aslında oyunu zevkli ve daha değerli kılar. Özellikle bazı bölümlerini spoiler vermemek için söylemiyorum ancak oynarsanız zaten ne kadar zor ve zevkli bir oyun olduğunu göreceksiniz.

Netice itibariyle Mafia 1, üretildiği yıla göre oldukça güzel bir oyun. En önemlisi de size günümüzde pek çok popüler modern oyunun yaşatamadığı sıcaklığı yaşatabilmesidir. Eğer hala bu efsane seriyi oynamadıysanız sizleri tam 17 yıl öncesine dönerek bu oyunu oynamaya davet ediyorum.

Etiketler: ,
Just Dance 2019 Detaylı İnceleme
PUBG En Başarılı Sonuç İçin Önerilen Ses İyileştirmeleri
2018 Yılında Çıkmış En Zor Oyunlar Listesi!
PUBG Oyununda Sessizce Hareket Etmek İçin Öneriler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)