Nostalji: Max Payne 2 Oyununu Oynadık!

Fahri Gün 20 Şub 2018 Oyun 944  0

Eski zamanların en güzel oyunlarından biri olarak lanse edilen Max Mayne 2’yi oynadık. Oyun gerçekten de söylendiği kadar var mı? İşte bu konuya bir göz atıyoruz.

Max Payne 2, Max Payne 1 oyununun ardından 2003 yılında çıkmıştır. Döneminin en kaliteli oyunlarından biri olarak lanse edilmekteydi. Oyunu çalıştırırken tüm ayarları ultra seviyede açtım ve çözünürlüğü 4K yaptım ve size abartısız olarak şunu söyleyebilirim: Oyunun grafikleri şu an için bile fena değil. Elbette sırıtan noktaları var ama son ayarlarda 4K’yı da açınca oyun gözüme güzel gözüktü.

Oynanış açısından ilk oyuna göre çok geliştirildiğini gördüm. Max Payne 1, 2001 yılında çıktı. İki yıllık bir sürede azımsanamayacak bir yükseliş yakalamışlar. İlk oyuna nazaran grafikler çok daha iyi ve oynanış da daha keyifli. O kasvetli hava az da olsa dağıtılmış. Elbette kasvetli bir ortam oyuna bilerek enjekte edilmiş ancak oyuncunun içini karartan durum çok az da olsa arındırılmış ve bu daha iyi olmuş. Ancak aynı zamanda gerilim yaratacak sahneler de korunmuş ve  daha iyileri eklenmiş. Oynamak isteyen olur diye spoiler vermemek adına değinmeyeceğim fakat oyun içerisinde gerçekten de çok tetikte olacağınız, gerileceğiniz anlar olacak.

Hikaye ilk oyuna nazaran biraz daha iyi fakat yine bana kopuk geldi. Ortada güzel bir hikaye var ama o hikayenin çok iyi bir şekilde anlatıldığını söyleyemem. Fakat oyun içerisinde bazı ipuçlarını keşfederek hikayeyi biraz daha bütünleştirebilirsiniz. Hikaye anlatımının ilk oyunda olduğu gibi yine çizgi roman şeklinde sunulduğunu da belirteyim. Yine Max Payne karakterini yönetiyoruz fakat bu kez  ilk oyunun üzerinden yıllar geçiyor. Max Payne artık kendisini farklı olayların içerisinde buluyor fakat aslında olaylar yine ilk oyun ile ilişkili.

Oyunda bazı buglar var ama bu gayet doğal. Zaten eski oyunlarda bug olmasına alışkınız. Önemli olan oynanışı etkilemeyecek derecede bug olmaması. Oyuna reset atmamı gerektirecek kadar bir hataya rastlamadım.Windows 10 üzerinden oynadım ve sorunsuz çalıştı.

Yine ilk oyunda olduğu gibi çok fazla silah çeşidi sunulmuş ve bunlar arasında değişim çok pratik bir şekilde yapılabiliyor. Oyuna daha fazla silah eklenmiş. Tabancanızın mermisi bittiğinde otomatik olarak farklı silaha geçmesi çok iyi olmuş. Slow motion modu ikiye bölünmüş. Eskiden atlarken slow motion yapmak ve olduğunuz yerde slow motiona girmek fare tuşu ile mümkündü fakat bu oyunda shift ve fare tuşu olarak ikiye ayrılmış. Fareye basılı tuttuğunuzda olduğu yerden slow motion moduna giriyor. Atlamak için ise Shift tuşunu kullanmalısınız.

Ağrı kesiciler yine bulunuyor ve aynı şekilde etraftan, dolaplardan alınabiliyor. Bu kez biraz daha az ağrı kesiciye rastladım fakat oyun ilk oyundaki kadar zor gelmedi ve çok fazla ağrı kesiciye ihtiyacım olmadı. Bölümleri ilk oyundaki kadar takılmadan geçtim. Bunun nedenini de ikinci oyundaki oynanışın daha iyi olmasına bağlıyorum. Max Mayne 2’de ilkine göre oyunu daha iyi kontrol edebiliyorsunuz. Karakterinizi yönlendirmeniz, çatışma sırasındaki hareketlerini yönlendirmek biraz daha kolay.

Oyun ilkine göre daha kısa hatta biraz fazla kısa. Bulmacalar ilk oyundaki kadar fazla değil. Fakat genel itibariyle ilk oyuna nazaran daha fazla geliştirilmiş, daha keyifli bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Üçüncü şahıs kamerası ile güzel bir shooter oynamak istiyorsanız denemelisiniz. Özellikle eski bir oyun oynayayım ama hem güzel olsun hem de grafikleri çamur gibi olmasın diyorsanız tercih etmelisiniz.

Bu arada şunu da söylemeden geçemeyeceğim: 2003 yılında piyasaya sürülen Max Payne 2’nin aynalarının yansıması, 2013 yılında piyasaya sürülen GTA 5’ten çok daha iyi.

Etiketler: , ,
Days Gone PC Sürümü İncelemesi
FIFA 21 için muazzam indirim!
Alanında En Popüler Oyun Olan ETS 2 İndirime Girdi
Play Store Platformunda Ülke Değiştirme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)