NFC Özelliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 17 Eyl 2022 Teknoloji 221  0

Akıllı telefonlarda son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz NFC özelliğinin ne olduğuna değiniyoruz. İşte NFC özelliğine dair bilinmesi gerekenler…

NFC ifadesinin açılımı Near Field Communication yani Yakın Alan İletişimi şeklindedir. Yakın kablosuz iletişim standartı olarak kabul edilebilecek olan NFC, Bluetooth veya Wi-Fi’ye nazaran bazı farklar sunmaktadır.

Aslında tamamen yeni bir teknoloji olmayan NFC, onlarca yıldır bulunan RFID yani Radio Frequency Identifation teknolojisinin basit bir evrimidir.  Bir bobinden elektrik akımı geçirerek manyetik alan oluşturmakta olan okuyucu cihazı içermekte olan NFC, sadece birkaç santimetrelik bir menzile sahiptir.

Akıllı telefonla ilişkili uygulamalarda yazılım sadece fiziksel temas halinde iletişimi başlatırken hassas verileri aktarmak için de kullanılmakta olan bir teknoloji olduğundan yanlış işlemlerin başlatılmaması adına önem arz etmektedir. NFC cihazları hem okuyucu hem de etiket görevi görebiliyor. Çift yönlü yeteneği sayesinde farklı türde uygulamalar için tek donanım kullanmaya yani örneğin akıllı telefon kullanmaya imkan tanıyor.

Hali hazırda iPhone 6 cihazlarından biri tüm iPhone cihazlarında NFC bağlantısının yer aldığı bilinmekte olup, günümüzde sadece giriş segment bazı cihazlarda NFC bağlantısına pek yer verilmiyor. Onun dışında yeni orta ve üst segment cihazlarda genel olarak NFC özelliğine yer veriliyor.

Temassız ödemeler

Akıllı telefonlar ile temassız ödeme yapmak için Samsung Pay, Apple Pay, Google Pay gibi hizmetler NFC çipinden yararlanmaktadır. Günümüzde çoğu kredi kartı ve bankada yerleşik bir NFC etiketi yer almaktadır. Banka ve finans kuruluşlarının da izniyle bu etiketleri taklit etmektedir. Ayarlamanın ardından akıllı telefonu veya giyilebilir cihazı kart okuyucuya yaklaştırmak yeterli olmaktadır.

Kontrol Mekanizması

Günümüzde Londra, Hong Kong ve daha pe çok şehirde toplu taşımada erişim kontrol mekanizması olarak NFC tabanlı kartlardan yararlanılmaktadır. Toplu taşıma için kart taşımak zorunda kalmamış oluyorsunuz. Sadece cep telefonunuzla istediğiniz yere ulaşabiliyorsunuz.

Banka müşterisi olmak

Günümüzde bir bankada hesap oluşturmak için NFC özelliğini aktif hale getirerek çipli TC kimlik kartınızı telefonunuzun arkasına tutup taratmanız yetiyor. Mobil internet bankacılığı şifrenizi unuttuğunuzda da yine NFC özelliğinden yararlanabiliyorsunuz.

NFC’yi aktif hale getirmek

Android cihazda NFC’yi açmak için Ayarlar > Bağlı Cihazlar > Ağ ve Paylaşım alanına girip NFC’ye gidin ve aktif edin. iPhone cihazlarda ise bunu yapmanıza gerek yok çünkü iPhone üzerinde zaten NFC otomatik olarak aktif durumda oluyor. NFC günümüzde giderek daha yaygın bir hale gelerek kullanım alanı artıyor. Telefonunuzu cüzdan ve ulaşım kartı v.b. haline getiren bu sistem ülkemizde de son zamanlarda konuşulmaya ve kullanılmaya başlandı.

Etiketler: ,
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler
Motor Yağı Konusunda En Başarılı Markalar
Artırılmış Gerçeklik Tanımı ve AR Kullanılan Oyunlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)