Neurofeedback Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 25 Mar 2022 Teknoloji 103  0

Neurofeedback teriminin ne anlama geldiğine değiniyor, hakkında bilgiler veriyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar : Neurofeedback terimi iki kelimenin birleşiminden oluşmaktadır. Neuro kelimesi nöron anlamına, Feedback kelimesi ise geri bildirim anlamına gelmektedir.

Neurofeedback terimi, geri bildirim yöntemi ile beyin dalgalarının kontrol edilmesi anlamına gelmektedir. Beyin fonksiyonları iletişimle işlevsel hale gelmekte olup, nöronlar arasındaki iletişimin güçlü olduğu seviyede zihinsel performans da artmaktadır. Beyin dalgalarının bireysel olarak kontrolü mümkün olmadığından neurofeedback yöntemiyle dalgalar bilgisayar ortamına yansıtılarak egsersiz yöntemleriyle olması gereken aralıklara çekilmektedir. Neurofeedback, beynin dijtial ortamdaki dalgalarını görüntüleyip , beyin fonksiyonları iyileştirmeye yarayan, faydası tıp dünyasında halen tartışma konusu olabilen bir uygulamadır.

İlk olarak 1958 yılında NASA’da astronot eğitimleri esnasında keşfedilen Neurofeedback yöntemi hususunda eğitim esnasında beyin dalgalarına geribildirim yapıldığında beynin bu dalgalara cevap verdiği tespit edilmiştir. Böylece beyin dalgalarının kontrol edilebileceği sonucuna ulaşılarak 1970’li yıllardan itibaren laboratuvar ortamı ile hayvanlar üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmış, zaman içerisinde insanlarda da denenmiş ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

Uzmanlar neurofeedbackin ilaçlı tedaviye bir alternatif olmadığını belirtmekte olup, tıpta kanıtlanan bir faydasının olmadığının altı çizilmektedir. Yine de tedaviyi destekleyici bir uygulama olabileceği de söylenmektedir. Neurofeedback’in en sık kullanıldığı rahatsızlıklar ise hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği olarak bilinmektedir. Çocuklarda odaklanma sorunlarının azaltılması için neurofeedback egsersizlerinin yüksek başarı oranı sunduğu iddia edilmekte, aynı zamanda kronik yorgunluk, otizm, stres bozukluğu gibi durumlarda da kullanılmaktadır.

Neurofeedbackin temel amacı zihinsel performansı artırıp hem okulda hem de diğer alanlarda başarı seviyesini artırmaktır. Uygulamanın temel prensibi beynin düzensiz çalışan kısımlarının tespit edilerek düzeltilmesi olup, yöntem kullanılmaya başlandığında ilaçların bırakılması önerilmiyor. Neurofeedback uygulamasını yapacak olan kişinin yetkinliği son derece önemli olup, eğitimsiz kişilerin yönetimiyle yapılacak uygulamalar yan etkilere neden olabilir.

Etiketler:
Basit Elektrik Devrelerine İlişkin Bilinmesi Gerekenler
Hava Temizleme Cihazları ile Kelebek Kanatlarının İlgisi
Medya Ekonomisiyle İlgili Bilinmesi Gerekenler
IPTV Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)