Netflix’in Kurucusu Reed Hastings Hakkında Bilgiler

Fahri Gün 10 Eki 2023 Biyografi 193  0

Yazımızda dijital servislerden Netflix’in kurucusu olan Reed Hastings’e değiniyor, ünlü isme dair bilinmesi gerekenlere yer veriyoruz.

Amerikalı iş adamı Reed Hastings, teknoloji ve televizyonun adeta birleşme noktası olan Netflix’i kurmuştur. İnternet bağlantısı aracılığıyla dizi, filmleri izleyebileceğiniz özel bir platform olan Netflix günümüzde hemen hemen her evde bulunmaktadır ve bunun arkasındaki isim Reed Hastings’tir.

Boston Massachussetts’te 1960 yılında doğan Reed Hastings, 1978 yılında Cambridge’deki Buckingham Browne & Nichols Okulu’nu bitirdi. Liseyi bitirmesinden sonra bir elektrikli süpürge firmasında saha elemanı olarak işe başlayan isim, bir yıl boyunca adeta kapı kapı dolaşarak elektrikli süpürge satmıştır. Ardından Bowdoin Üniversitesi Matematik alanını kazanarak bu yönde eğitim aldı. Üniversitenin ardından Peace Corps isimli barış gönüllüleri topluluğuna katılmış olan isim, böylece Güney Afrika’da Estavini’de lise matematik öğretmeni oldu. Ardından dönüş yaptı ve Stanford Üniversitesine kaydolup 1988 yılında bilgisayar bilimi üzerine yüksek lisans yaptı.

Mezun olduktan sonra Adaptive Technology bünyesine katıldı ve hata ayıklama yazılımı ile ilgili çalıştı. 1991 yılında ise kendi şirketini kurmak için ayrıldı ve Pure Software’yi kurdu. Ancak iş yoğunluğu ve bürokrasiler nedeniyle şirketi terk etme kararı aldı ve ardından başka işler yapmak için düşünmeye başladı.

Bir gece eşi ile film kiralamak için dükkanlardan birine giren Reed, Apollo 13 filmini eşine önerdi ve filmi kiralayıp izlediler. Sonrasında film kasedini VHS oynatıcıdan çıkarmayı unuttular. Bu yüzden kendisine filmi kiralayan dükkan tarafından fazla ücret ödemesi talebinde bulunuldu. Bu duruma sinirlenen Reed, o sıralar spor salonunda abone olarak spor yapıyordu ve aklına, spor salonlarındaki gibi film kiralamak için de aylık sabit ücret ödenmesi fikri geldi. Aylık sabit ücret karşılığında VHS oynatıcı yerine online bir platformda film kiralanması fikri aklına gelerek bu fikir sonucunda Netflix’i kurdu. Zaman içerisinde Netflix’i epey büyüttü. Özellikle geçmişte de bir şirket kurup yönetmiş olması onun Netflix’i daha iyi yönetmesini sağlamıştır.

Özel yaşamı

Kaliforniya’da ailesi ile beraber yaşayan Hastings’in eşi ve iki çocuğu bulunmaktadır. Eğitime oldukça önem veren Hastings aktif bir eğitim hayırseveri olarak da bilinir. Örneğin Beacon Education Network’e 1 milyon dolar bağışta bulunmuştur.  

Frances Elizabeth Allen’in Teknoloji Dünyasına Katkıları
Sean Parker Hakkında Bilmeniz Gerekenler
John McCarthy Hakkında Bilinmesi Gerekenler
William Playfair Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)