Net Framework Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 30 Tem 2022 Teknoloji 361  0

Hazırlamış olduğumuz yeni yazımızda Net Framework terimiyle ilgili olarak bilinmesi gereken hususlara değinmekteyiz. İşte Net Framework ile ilgili olarak bilmeniz gerekenler…

PC kullanıcılarınca merak edilen Net Framework , Windows işletim sistemi bulunmakta olan bilgisayarda bir program veya video oyunu yüklerken gerekebilmektedir. Eğer Net Framework bilgisayarda yer almamaktaysa oyunlar ve çeşitli programlarda hatalar meydana gelebiliyor.

Microsoft tarafından sunulan bir hizmet olan Net Framework, Windows programlarını oluşturabilmek ve çalıştırabilmek için geliştirilen bir yazılım geliştirme platformu olarak biliniyor. Program dillerinden ve kütüphanelerden oluşan, aynı zamanda geliştirici araçlarını da içerisinde barındıran Net Framework, ilk etapta sadece Windows işletim sistemi odaklı olarak, bu işletim sistemine sahip bilgisayarlarda çalışabilecek yazılımlar oluşturmak için ortaya çıkarılmıştır.

İlk çıktığı sürüm .Net Framework 1.0 olan Net Framework ilk kez 2002 yılında yayımlanmıştır. Yani yazılımın çıkmasının üzerinden 20 yıl gibi ciddi bir zaman geçmiştir. Zaman içerisinde çeşitli sürüm güncellemeleri alan ve bu doğrultuda mesafe de kat eden Net Framework, hem web tabanlı hem de form tabanlı uygulamalar oluşturabilmek amacıyla kullanılabilmektedir. Günümüzde web hizmetleri Framewok kullanılarak da geliştirebilmekte, Visual Basic gibi çeşitli programlama dilleri için de gereken desteği sağlamaktadır. Bu sayede geliştiricilerin gerekli programı ortaya çıkarabilmek adına bir programlama dili seçebilmesi sağlanır.

Açık kaynaklı bir yapısı olan NetFramework plaftormu, mobil cihazlar, masaüstü bilgisayarlar, web ve nesnelerin interneti için yazılımlar oluşturma noktasında fayda sağlar. Büyük kod kütüphanelerini içerisinde barındıran platform, zaman içerisinde çok sayıda geliştiricinin uğrak noktası olmuştur ve günümüzde web tabanlı uygulamalar ile form tabanlı uygulamalar oluşturabilmek için kullanılmaya devam edilmektedir.

Net Framework’un odak noktası yüksek maliyetleri ortadan kaldırarak dağıtım noktasında yaşanan problemlerin çözülmesini sağlamaktır. FÜCL ve CLR bu sorunların çoğunu ele almıştır. Güvenilirlik konusunda da öne çıkan Net Framework ile geliştirilen programlar herhangi bir Windows platformunda çalışabilmektedir. Bunun yanında geliştiricilerin diğer işletim sistemlerinde uygulamaları çalıştırmasına imkan tanıyan çapraz platform yeteneği bulunmaktadır.

Bellek yönetimi adına Common Language Runtime kullanmakta olan Net Framework sürümünü öğrenme adımları için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz:

Görev çubuğunda yer alan arama butonuna basınız ve kutucuğa Regedit yazınız. Ardından Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ne sağ tıklayınız ve yönetici olarak çalıştırma seçeneğini seçiniz. Ardından “HKEY_LOCAL_MACHINE” klasörüne girin ve SOFTWARE klasörünü açın. Sonrasında Microsoft klasörünü görüntüleyip NET Framework Setup’a giriniz ve NDP’yi açıp Client seçeneğini seçiniz. Sağ kısımdaki Version bölümünden programın sürümünü öğrenebilirsiniz. Konuya ilişkin görüşlerinizi ve yardım taleplerinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazmayı ihmal etmeyin.

Etiketler: ,
Doğal Dil İşleme Hakkında Bilgiler
Teknolojide Origami
Grafen Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Türksat 6a’nın Fırlatılmasına Saatler Kaldı!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)