Mozilla Firefox Kullanarak Mining Yapan Siteleri Engelleme Yöntemi

Fahri Gün 14 Şub 2019 İnternet 400  0

Mozilla Firefox Nightly 67.0a1 sürümüyle birlikte mining yapan siteleri engellemek mümkün. Böylece bilgisayarınızın sizden izinsiz olarak kripto para madenciliği için kullanılmasının vönüne geçebilirsiniz.

Bazı internet siteleri tarafından yazılım altyapılarına bazı script kodları yerleştirilmekte. Bu script kodları bilgisayardan madencilik yapılmasına olanak sağlamakta. Mozilla şu an bu konuda bir özelliği test ediyor. Ancak Firefox Nightly ile birlikte tarayıcıya indirip güncelleme yaparak şimdiden istediğiniz sonuca ulaşabiliyorsunuz.

İşleme başlayalım

İlk olarak Firefox Nightly 67.0a1 (2019.02.11) 64 bit sürümünü indirip boş bir sekme açınız. ardından about:config kodunu kopyalayın ve açtığınız boş sekmeye yapıştırın. Sekmede ‘Riski kabul ediyorum’ butonuna tıklayın.

Daha sonra ihtiyacımız olan şey aşağıda vermiş olduğumuz iki koddur:

browser.contentblocking.fingerprinting.preferences.ui.enabled
browser.contentblocking.cryptomining.preferences.ui.enabled

Bu kodları teker teker alıp klavyenizden Enter tuşuna basınız ve açılan ekranda False kısmını Değiştir komutu ile True haline getirin. Bu kodları aktifleştirmemizin ardından işlemimiz neredeyse bitiyor. Ayarlar kısmına girip Gizlilik ve Güvenlik bölümünü açın. Ardından İçerik Engelleme seçeneğini Özel yapın ve Kripto Madencileri seçeneğini aktif edin.

Özellik tam anlamıyla koruma sağlıyor mu?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şu an bir test aşaması söz konusu. İlerleyen süreçte Mozilla Firefox yeni sürümünde doğrudan sunulacak ve tam anlamıyla bir engelleme sağlayacak. Şu an bahsettiğimiz yöntemi kullanarak korunabilmeniz mümkün ancak beta süreci olduğundan her site için tam randımanlı çalışma göstermeyebileceğinin de altını çizelim.
Etiketler:
Fiber İnternet Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Bigo Live Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Twitter Hesabını Linkedin Hesabına Çevirme Yöntemi
Stalk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)