Monster Kurucusu İlhan Yılmaz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 02 Eki 2023 Bilgisayar 275  0

Bilgisayar üreticilerinden Monster markasının arkasındaki isim olan İlhan Yılmaz’a değiniyor, İlhan Yılmaz’ın Monster’ı kurma sürecine yer veriyoruz.

Türkiye’de popüler bilgisayar üreticilerinden biri konumunda olan Monster yükselişini sürdürüyor. Oyuncu odaklı bilgisayarlar ve ekipmanları piyasaya süren Monster markası, kurumsal açıdan iddialı yapısı ile kullanıcıların dikkatini çekiyor. Ürünlerinde genelde yeşil renk temasını kullanan ve bu yönüyle de ün salan Monster’ın arkasındaki isim ise İlhan Yılmaz’dır. Peki İlhan Yılmaz kimdir ve Monster nasıl oluşturuldu?

1975 yılında İstanbul’da Dünyaya gelen İlhan Yılmaz, ilkokul döneminde çizgi romanlara ilgi göstermeye başladı ve bu durum Monster şirketinin temellerini oluşturdu. 1993 yılında bilgisayarla tanışan ve 2000 yılına kadar bilgisayarla ilgili çeşitli sektörlerde çalışmaya başlayan Yılmaz, ilk olarak Fokus Bilgisayar isimli şirketi kurdu ve ilk yıllarda toptan bilgisayar ile bilgisayar malzemesi satışı yaptı. 2003 yılında ise Fokus markası adı altındaki ilk bilgisayar pazarlandı ve ardından Fokus bir süre sonra yeni bir marka olarak Monster’in temellerini oluşturdu.

2005 yılında Monster Bilgisayar markasını kuran İlhan Yılmaz, girişimcilik ve oyun sektörüyle ilgili olarak atılımlarda bulundu. Monster kelimesinin anlamı Canavar olup, aynı zamanda logosunda canavar gözü simgesine yer vermiştir. İlhan Yılmaz’ın şu an en büyük hedefi ise Montser markasını Dünyanın en fazla kullanılan 5 bilgisayar markasından biri haline getirmektir.

Monster markasının genel itibariyle bilgisayarlarında iyi bir kombinasyon kullandığı biliniyor ve bunun yanı sıra fiyat performans ürünleri de Monster çatısı altında ortaya konuluyor. Aynı zamanda şirketin satış sonrası destek anlamında da genel itibariyle başarılı olduğunu belirtmek gerekiyor.

Monster’ın hali hazırda Abra serisi, Tulpar serisi, Semruk serisi, Markut serisi, Huma serisi gibi farklı beş serisi bulunuyor ve bu seriler isimlerini Türk mitolojisindeki canavarlardan alıyor. Monster’ın Abra serisi genelde giriş seviyesi oyun bilgisayarlarını barındırıyor. Tulpar serisinde ise orta düzey ve üst düzey dizüstü bilgisayarlar sunuluyor. Semruk serisi ise en üst düzey oyuncu bilgisayarlarının olduğu seridir. Markut serisi ile iş insanlarına hitap ediliyor ve görsel iletişim alanıyla ilgilenen insanlar hedefleniyor. Huma serisinde ise tasarım ve donanımsal açıdan gündelik ihtiyaçlara uygun ürünler ortaya konuluyor.

Low Level ve High Level Programlama Dilleri Arasındaki Farklar
Windows 11 Copilot özelliği otomatik olarak çalışması için tekrar teste alındı
Monster Markut M7 V6.2.4 incelemesi
Laptop Klavyesi Temizlemenin Püf Noktaları

Yorum Yapmayı Unutmayın :)