Modem Sıfırlama Yöntemleri

Fahri Gün 11 Mar 2020 İnternet 620  0

Hazırladığımız bu yazımızda modem sıfırlama işleminin nasıl yapılabileceğini ele alıyor, modem sıfırlama işlemleriyle ilgili genel bilgiler veriyoruz.

Modem sıfırladıktan sonra modemi resetlediğiniz zaman kullanıcı adı ve şifre kısmınız sıfırlanabilmektedir. Resetleme işlemini yapmadan önce bilmeniz gereken ilk unsur budur. Bu sebeple sıfırlama işlemi yaptıktan sonra varsayılan kullanıcı adı ve şifreniz fabrika ayarlarınıza dönecektir. Dolayısıyla fabrika ayarlarındaki kullanıcı adı ve şifresini bilmiyorsanız arayüze giriş yapamazsınız. Yine de modemin üzerinde genellikle fabrika ayarları için kullanıcı adı ve şifre bilgisi yazması gerekiyor. Eğer yazıyorsa o halde endişelenmenize gerek yok. Resetleme yapacağınız zaman modem arayüz bilgileri ile Proxy yapılandırmalarının da sıfırlanacağını belirtelim.

Başlayalım

Uyarılarımızı yaptıktan sonra işlemin nasıl yapılacağına artık geçebiliriz. Modem sıfırlamak için kullanabileceğiniz iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birisi arayüz aracılığıyla resetleme işlemi yapmak, diğeri ise modemin üzerinden fiziksel olarak resetleme yapmaktır. Arayüz ile resetleme yapmak biraz daha uzun yoldur ancak eğer modem yanınızda yoksa yazılımsal olarak halletmenize yarayacaktır. Arayüz aracılığıyla resetleme yapacağınız zaman tarayıcınızın adres çubuğuna modem arayüzünüz için 192.168.1.1, 192.168.2.1 veya 192.168.1.2 adreslerinden birini girin. Açılan bölümden kullanıcı adı şifrenizi yazarak arayüzünüze ulaşın. Arayüz içerisine girdikten sonra solda bulunan sekmelerden model sıfırlama için fabrika ayarları ile alakalı olanı bulmanız gerekiyor. Bu bölümler her modemde farklı olduğundan net bir şey diyemiyoruz ancak genellikle sıfırlama komutu Fabrika Ayarlarına Dön şeklindedir. Böyle bir komutu arayüzünüzdeki sekmeler aracılığıyla bulduktan sonra üzerine tıklayarak çıkan uyarıyı onaylayın. Böylece modeminizdeki tüm ışıklar yanıp sönecektir ve modeminiz yeniden bu kez fabrika ayarlarıyla açılacaktır.

Fiziksel Olarak Sıfırlama

Modemi fiziksel olarak sıfırlamak için ilk olarak iğne veyahut iğne gibi ince bir cisim alın ve bu cismi modemin açma kapama tuşunun yanında bulunan nokta büyüklüğündeki delik içerisine bastırın. Bir süre sonra modeminizin tüm ışıklarının yanıp sönmesi gerekiyor bu gerçekleştiğinde bırakın. Böylece resetleme işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır.
Google’ın Telefon Dinlemesi Yapmasını Engelleme Yöntemi
Google Haritalar’da Evi Bulanıklaştırma Rehberi
Instagram Görüldü Bilgisini Kapatma Yöntemleri
Google Chrome Gizli Sekmelerine Parmak İzi Kilidi Ekleme Rehberi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)