Microsoft Office Korumalı Görünümü Kapatmak Detaylı Anlatım

Fahri Gün 19 Kas 2017 Bilgisayar 2.631  0

Microsoft Office yazılımında korumalı görünümü devre dışı bırakmayı detaylı bir şekilde anlatıyoruz. Adımları takip ederek kısa sürede yapabilirsiniz.

Microsoft Office uygulamalarında korumalı görünüm özelliği bulunuyor. Bu özellik belge üzerinde işlem yapamamanıza neden oluyor. Çoğu kişinin de işi bu durumda halledilemiyor. Aslında korumalı görünümü kaldırmak çok basit fakat bilgisayar kullanıcılarının çoğu kaldırmayı bilmiyor. Şimdi sizlere korumalı görünümü nasıl inaktif hale getirebileceğinizi anlatacağız.

Korumalı Görünüm Nedir?

Dosyaların sadece salt okunur biçimde açılmasıdır. Üzerinde işlem yapamaz, yazı yazamazsınız. Korumalı görünüm özelliğinin eklenmesinin sebebi de olası bir virüs tehditine karşı sisteminizi koruyabilmektir. Korumalı görünüm sayesinde bilgisayarınıza virüs bulaşması engellenebilir. Tabii dosyayı aldığınız kaynak güvenilir ise ve üzerinde düzenleme yapmanız gerekiyorsa haliyle korumalı görünümden çıkmak istersiniz.

Korumalı Görünümü Kapatmak Nasıl Yapılıyor?

Korumalı görünüm ile açılan Microsoft Office programında Dosya sekmesine tıklayın ve  açılan menüden Seçenekler yazısına tıklayın.

Bir pencere açılacaktır. Pencerede yapmanız gereken şey sol menüde alt kısımdaki Güvenlik Merkezi menüsüne gelmektir.  Bu menüde Güvenlik Merkezi Ayarları butonuna tıklayın.

Güvenlik Merkezi Ayarları’na girdiğinizde sol menüde Korumalı Görünüm yazısının üzerine tıklayın.

Böylece korumalı görünümün ayar bölümüne ulaşmış olacaksınız. Bu ayar bölümünde toplam üç adet seçeneğiniz var. Bu seçenekler şu şekildedir;

  1. Kaynağı internet olan dosyalar için Korumalı Görünüm’ü etkinleştir.
  2. Güvenli olmayabilecek konumlarda bulunan dosyalar için Korumalı Görünüm’ü etkinleştir.
  3. Outlook ekleri için Korumalı Görünüm’ü etkinleştir.

Dikkat ettiyseniz bu üç yazının yanında da kutucuk yer alır. O kutucuklar varsayılan olarak tiklidir. İşte bu alanda mesela internetten indirdiğiniz dosyaların korumalı görünüm ile açılmasını istemiyorsanız ‘Kaynağı internet olan dosyalar için Korumalı Görünüm’ü etkinleştir’ seçeneğindeki tiki kaldırıp kaydetmelisiniz.

 

Ofis ve Okul İçin Kullanılabilecek Laptop Modelleri
Asus ZenBook 14 İncelemesi
Bilgisayarın iPhone’u Görmemesi Sorununu Çözme Yöntemi
Klasör Şifrelemek İçin Kullanabileceğiniz Programlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)