Metaverse Teriminin Anlamı ve Hakkında Temel Bilgiler

Fahri Gün 15 Ağu 2022 Teknoloji 307  0

Bu yazımızda hem metaverse teriminin anlamına, hem de hakkında çeşitli temel bilgilere değiniyoruz. İşte detaylar…

Dijital dünyaların birleştirilmesi ile mümkün olan kolektif sanal paylaşım alanına metaverse ismi veriliyor. Dijital dünyaların bulunduğu kurgusal bir evren olarak kabul ediliyor.

Metaverse evrenine sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik kullanarak ulaşmak mümkün olmaktadır. Show Crash isimli romanda ilk kez bahsedilen Metaverse terimini ortaya çıkan yazar Neal Stephenson’dur. 2018 yılında da Ready Player One filmi ortaya çıkmıştı. Metaverse temalı popüler oyunlardan birisi de Second Life yapımıdır. İnternet tabanlı sanal dünyada kendi avatarınızı oluşturmanıza, insanlarla etkileşim kurmanıza imkan tanımaktadır.

Metaverse evreni, gerçek hayatta yapabildiğiniz pek çok şeyi yapmanıza imkan tanıyan bir evren sunmaktadır. Sürekli olarak geliştirilen metaverse teknolojisi günümüzde kripto para dünyasına da konu olmaktadır.

WEB 3.0 sayesinde insanlar günümüzde iletişimlerini daha çok dijital platformlar aracılığıyla çevrimiçi bağlantı kurarak yapmaktadır. Metaverse ise bu iletişimi başka bir boyuta kazandıran önemli bir olgu olarak öne çıkmaktadır.

Günlük hayatta yapılan gezme, konsere gitme, çalışma v.b. aktivitelerin metaverse evreninde mümkün hale getirilmesi, hatta koku duyusunun metaverse ortamında alınabilmesi amaçlanmaktadır. Kripto para birimlerinin metaverse alanında önemli bir yeri olduğu da bilinmektedir. Son aylarda artan NFT satışları da dikkat çekici gelişmelerden biridir.

Blockhain teknolojisi ile beraber sahip olunan herhangi bir sanal varlığı dijital evrende kullanabilme imkanı tanımakta olan metaverse, sanal bir ekonominin başarılı bir şekilde oluşması ve işlenmesi konusunda katkı sağlamaktadır.

Metaverse Geleceği

Teknoloji dünyasında yaşanan son gelişmeler metaverse evreninin  kapasitesini göstermektedir. Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesi metaverse geleceğine dair tahminde bulunmaya yetecek olan önemli gelişmelerden biridir. Söz konusu şirket aslında metaverse yatırımlarına 2014 yılında  sanal gerçeklik teknolojisi üreten Oculus ‘u 2 milyar dolar karşılığında satın alarak başlamış, bunun devamını da getirmiştir.

Sadece oyunlarla sınırlı olmayan metaverse, pek çok işlevi yerine getirebileceğiniz bir sanal evren sunuyor. Hayal edilebilecek pek çok şeyi sanal bir evrende sunan metaverse, internetin geleceği olarak tanımlanmakta ve giderek daha çok kişi tarafından duyulup benimsenmektedir. Konuya dair yorumlarınızı hemen aşağıdan yazabilirsiniz.

Etiketler:
Nanobotlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yazılım Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rüzgar Türbinleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Matplotlib Kütüphanesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)