Meşhur Mario’nun Ortaya Çıkış Hikayesi

Fahri Gün 26 Ara 2022 Oyun 389  0

Bu zamana kadar Super Mario temalı çok sayıda video oyunu piyasaya sürüldü. Peki Mario’nun hikayesi tam olarak nasıl yani oyunlar nasıl ortaya kondu? Bu yazımızda Mario’nun hikayesiyle ilgili bilinmesi gerekenlere değindik.

Mario, video oyunu dünyasındaki en popüler karakterlerden biri olarak biliniyor. Bölümden bölüme prensesi kurtarmak için çaba sarfetmekte olan Mario’nun ortaya çıkma sürecini yakından tanımak isteyenler için hikayesinden bahsedecek olursak;

Japon oyun tasarımcısı Shigeru Miyamoto tarafından ortaya çıkarılan Mario karakteriyle ilgili olarak Miyamoto, okuldan mezun olmasının ardından babasının yanına gitti ve Nintendo’nun başkanı olan Hiroshi Yamauchi ile görüşmek istediğini ifade etti. Babası zaten Yamauchi ile yakın arkadaştı ve böylece Miyamoto’nun Nintendo bünyesinde işe başlaması çok kolay oldu.

Miyamoto kolayca Nintendo’dta işe girebilmiş olsada Nintendo o yıllar kötü bir performans sergiliyor ve şirket için işler iyi gitmiyordu. Bu yüzden Miyamoto’unn kariyeri başlamadan bitebilirdi. Ardından ondan bir oyun hazırlanması istendi ve bu oyun onun hayal gücüne bırakıldı. Miyamoto, çocukluğunda oldukça meraklı bir kişi olması sayesinde hayal gücünü çalıştırmakta zorlanmadı ve ilk etapta tasarlamış olduğu oyunda kuyruksuz maymun gorilin güzel bir kızı kaçırarak yüksek bir yere çıkarmasını ve kızın sevgilisi olan kahramanın onu kurtarmak için harekete geçmesini hikaye olarak ele aldı.

İlk etapta kullandığı baş ana kahraman aslında Mario değildi ancak ona çok benziyordu. Jumpman isimli karakter şişman, tulum giyen, pos bıyıklı olan marangoz bir karakterdi. Jumpman’ın düşmanı olan gorilin ismi ise Donkey Kong idi. Fakat bu isim telif hakkına girebileceği inçi kaldırılması gündemde olsada 1981 yılında Donkey Kong isimli oyun çıktı. Bu oyun Nintendo’ya başarı getirdi. Ancak asıl sıçrayış 1985 yılında çıkan Mario Bros ile oldu. Mario Bros ile beraber Jumpman karakterinin yerini Mario aldı. Karakterin mesleği marangoz iken tesisatçı oldu ve kırmızı bir tulum giyiyordu.

Mario karakterinin daha çok tutulduğunu gören tasarımcı bu bağlamda Spuer Mario Bros 2 ve devam oyunlarını da ortaya koymak konusunda harekete geçti ve böylece Mario karakterinin oyun dünyasındaki temelleri atılmış oldu. Mario’nun başında şapka olmasının nedeni ise tasarımcının hareket ettikçe dalgalanma animasyonu ile uğraşmak istememiş olmasından dolayı saç eklemenin ona uzak kalmasıdır.

Etiketler: ,
GTA 5’de Arabanın Üstünü Açma Yöntemi
Assassin’s Creed Shadows Artık Sipariş Verilebiliyor!
Ghost of Tsushima’nın PC’ye Gelmesine Saatler Kaldı!
Meşhur Savaş Oyunu Battlefield 1 Büyük Bir İndirime Girdi!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)