Medya Ekonomisiyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 27 Nis 2022 Teknoloji 270  0

Bu yazımızda medya ekonomisine ilişkin olarak bilinmesi gerekenlere değinmekteyiz. İşte ayrıntılar…

İletişim araçlarının ekonomik yönleriyle ilgili olan medya ekonomisi, yerel, ulusal veya uluslararası ölçekte analiz edilebilmektedir. Medyanın iş uygulamaları, reklamcılık yöntemleri ve yayın istasyonlarının mülkiyet yapısıyla ilgili olup, televizyon ve radyo üreticileri, doğrudan yayınladıkları program aracılığıyla para kazanmamakta, reklamcılık ile para kazanmaktadır.

Reklamcılık haber ve eğlence alanında son derece önemli olup, televizyon ve radyo istasyonlarında reklamcılık programı başarılı olduğu taktirde bir medya şirketi ilk yatırımının karşılığında %200 ve üzerinde büyük karlar elde edebiliyor. Medyadaki reklam miktarının da son yıllarda epey arttığının altını çizmek gerekiyor. Medya ekonomisiyle ilgili olarak önde gelen ülkelerden olan ABD’de 1970’li yıllarda günde 560 adet kadar reklam yayınlanmış olup, 1990 yıllarına gelindiği zaman bu sayı önce 3000 seviyesine, sonrasında da 40.000 adet seviyesine yükselmiştir. Televizyon ve radyo kuruluşlarının reklam gelirlerini beyan etme gibi bir zorunluluğu bulunmaktadır. Dünya üzerinde on binlerce radyo ve televizyon kanalı bulunmaktadır. Dünyadaki istasyonların 4’te 1’i ABD’de yer almaktadır.

Günümüzde yayın gelirleri artmakla beraber dijital alanlardan elde edilen gelir özellikle genç kuşak için büyük bir kaynak sağlamıştır. Bu durum da günümüzde radyo ve televizyonun eski popülerlik seviyesinden uzakta olduğunu gösteren etkenlerden biridir. Küresel medya ekonomisi günümüzde derin dönüşümler geçirmekte olup, internetin yıkıcı gücü radyo ve televizyon alanını etkilemekte, geleneksel haber ve belgesel biçimlerinin bile ayrışmasına tanıklık etmemizi sağlamaktadır. Özellikle mobil içerik için izleyicilerin sayısının artması ve dijital abonelik platformlarının ön plana çıkması yeni bir dönemin işareti olarak dikkat çekmektedir.

Etiketler: ,
Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)