Matplotlib Kütüphanesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 26 Nis 2024 Teknoloji 98  0

İçeriğimizde matplotlib kütüphanesinin ne anlama geldiği hususuna yer vermekte, bu hususta bilinmesi gereken temle bilgilere değinmekteyiz. İşte konuya ilişkin olarak ayrıntılar…

Veri bilimciliği hususunda son zamanda programlama dilleri ile kütüphanelerinin kullanım sıklığında ciddi bir farklılık meydana geldi. Bir veri yığınının analiz edilebilmesi için doğruları soruların sorulması gerekmekte olup, veri bilimci elindeki sonuçları en iyi şekilde analiz ederek raporlamalıdır ve bu hususta en önemli silah veri görselleştirmesidir.

Python’da veri görselleştirmek için kütüphanelere yer verilmektedir. Bunlar arasında uygulama aşaması hususunda en basit ve işlev olarak en başarılı olarak kabul edilen Python kütüphanesi ise Matplotlib’dir. Figürlerin görselleştirilmesi hususunda analizcilere yardımcı olmakta olan iki boyutlu bir çizim kütüphanesi olarak karşımıza çıkan Matplotlib, Matlab benzeri grafiklere ve görselleştirmelere yer vermektedir ancak Matlab’ın ücretli ve bunun yanı sıra karışık olması Matplotlib’i bir adım öne çıkarmaktadır.

Matplotlib fonksiyonlarından bazıları çizilen grafiğin başlığını belirlemeye yarayan plt.title() olup, grafiğin X eksenini adlandırmak için plt.xlabel() , grafiğin Y eksenini adlandırmak için ise plt.ylabel() kullanılır. Bunun yanı sıra plt.legend() komutu grafik elemanları adlandırdığınız etiketleri grafikte göstermekte, plt.show() ise grafiği ortaya çıkarmaktadır.

4D Baskı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Nanobotlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yazılım Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rüzgar Türbinleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)