Mass Effect Serisinin Tarihi

Fahri Gün 03 Tem 2023 Oyun 114  0

Popüler oyun serilerinden Mass Effect serisinin tarihine değiniyor, seri dahilinde çıkan oyunlara ilişkin olarak bilgilere yer veriyoruz.

Fantastik ve aynı zamanda büyülü bir evrenin eşlik ettiği kozmik bir savaşı konu edinmekte olan ve gerilimli hikayesiyle dikkat çeken Mass Effect serisi, içerisinde gerek polisiye gerekse romantik ögeleri barındırmasıyla da dikkat çeken, uzay operası ile gerçek bilim kurguyu birleştiren dikkat çekici bir seri olmuştur.

Bioware eliyle gelen bir RPG oyunu olarak çıkan Mass Effect oyunundaki ana karakterimiz Shepard’dır. Karakterimiz gezegenler arasında seyahat etmekte ve kötü güçlerle mücadele etmektedir. Bunun sonucunda tüm galaksiyi tehdit etmekte olan bir tehdidi çözmek için uğraşmaktadır.

Seri ilk olarak 2007 yılında çıkmış olan Mass Effect oyunu ile kendisini göstermiş olup, oyunda Shepard’ın kötü güçler ile mücadelesi anlatılmaktadır. Sonrasında 2009 yılına gelindiğinde Mass Effect 2 oyunu çıktı ve böylece Mass Effect efsanevi bir seri haline dönüştü. 2012 yılında ise serinin üçüncü oyunu olarak Mass Effect 3 yapımı piyasaya sürüldü. Söz konusu oyunlar serinin ilk oyununda bulunan hikayeyi devam ettirmiş olup, oyuncuların daha derin bir deneyim yaşamaları için gereken imkanı sağladı. Hikaye ve karakter olarak önceki oyunlardan farklı olarak Mass Effect: Andromeda, 2017 yılında çıkışını gerçekleştirdi.

Ana oyunların dışında hikayenin çeşitli kısımlarını anlatmakta olan çizgi romanların, çizgi filmlerin ve hatta romanların da bulunduğu seri, bu bağlamda ayrıntılı yazılmış olan karakterleri ve keşfedilmeyi bekleyen sürükleyici hikayesi ile dikkat çekti.

Mass Effect

Serinin ilk video oyunu olarak kabul edebileceğimiz Mass Effect, çeşitli buglara ve düşük kaliteye sahip olsada çok ayrıntılı bir şekilde kurgulanan evreniyle dikkat çekmeyi başardı.  Zengin kurgusu ve ırkların birbiriyle olan ilişkileri ile dikkat çeken oyun. bu bağlamda oyuncuları atmosferi ile yakalamayı başarmıştı. Hatta pek çok Mass Effect hayranına göre serinin en başarılı RPG oyunu ilk çıkan Mass Effect yapımıdır.

Mass Effect 2

İlk oyunun üzerinden üç yıl geçtikten sonra çıkan ikinci oyun da gayet sevilmişti ve oyuncuların dikkatini çekmeyi başarmıştı. Oyuncuların seçimlerine göre farklı sonuçların meydana gelebilmesi özelliğine sahip olan oyun, böylece bir oyuncunun oyunu bitirdikten sonra tekrar oynama isteğinin perçinlenmesini sağlamaktadır. Oyuncuların galaksinin dünyaları arasında seyahat etmesi sağlamakta, çeşitli mini oyunlar ve görevleri de barındırmaktadır.

Mass Effect 3

İlk insan Spectre olan Shepard, Mass Effect 3’te yine baş kahraman olup, bu kez görevi daha öncekilerden büyüktür çünkü tüm galaksinin hayatını kurmakla görevlidir. Serinin önceki oyunlarındaki gibi diyaloglardaki seçimler oyunun gidişatını belirlemektedir. Shepard karakterinin kaderi adeta galaksinin de kaderi olup, oyun boyunca verilen kararlar oyunun sonunu etkilemektedir. Detaylı, epik ve geniş bir kurguya sahip olan oyun bu bağlamda dikkat çekmektedir.

Mass Effect: Andromeda

Piyasayla sürülme yılı 2017 olan oyun, galaksinin adeta ücra köşelerine kadar ulaşabileceğiniz kurgusal bir hikayeye dayanmaktadır. Seriye yeni giriş yapacaklar için de ideal bir seçim olan Andromeda, ilk üç oyundan farklı bir yönde seyretmekte ve serinin diğer oyunlarıyla pek ilgisi bulunmamaktadır.

Oyunlarda Başarım Sistemi
Hogwarts Legacy: Secrets of the Restricted Section Tam Çözüm
Starfield Hileleri
Oyun Dünyasında Kapalı Beta Süreci Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)