Masaüstü Bilgisayar Sektörü Önemini Koruyor

Fahri Gün 01 Oca 2020 Bilgisayar 416  0

Masaüstü bilgisayar kategorisi pek çok ekstra teknolojiye rağmen günümüzde önemini koruyor. Peki bu nasıl mümkün oluyor? Yeni yazımızda bu konuya değindik.

Masaüstü bilgisayar sektörü ile ilgili son yıllarda ortaya atılan pek çok iddia vardı. Bu iddialar arasında en güçlüsü masaüstü bilgisayarların eski gücünün ortadan kalkacağına dairdi.

Peki öyle mi oldu?

Eskiden bilgisayarları çalıştırdığımızda uzun süre açılmasını beklerdik. Günümüzdeki masaüstü bilgisayarlar ise çok daha hızlı bir şekilde çalışabiliyor. Ancak buna rağmen bilgisayarların artık kullanılmayaca, miladını dolduracağına yönelik iddialar bulunuyordu. Bu iddiaların en büyük sebebi ise akıllı telefon, dizüstü bilgisayar, tablet gibi taşınabilen ve giderek gelişen cihazların olmasıydı. Tüm bunlara rağmen masaüstü bilgisayarlar ayakta kalmayı başardı.

İş Ağı ve Oyunculuk

Bilgisayarlar özellikle içerik üretimi için yaygın olarak kullanılıyor. Aynı zamanda oyuncu bilgisayarları büyük ilgi görüyor. Hatta oyuncu bilgisayarları başlı başına bir terim haline geldi ve oyuncu faresi, klavyesi gibi çeşitli oyuncu donanımları türedi. Bu ürünler genellikle normal ürünlere nazaran çok daha yüksek fiyatlardan satışa sunuldu ve dolayısıyla teknoloji şirketleri için büyük bir gelir kapısı araladı.

All in One PC

Masaüstü bilgisayar kategorisine hepsi bir arada bilgisayarlar da dahil oldu ancak bu cihazlar çok yüksek fiyatlardan satışa sunulunca ve oyuncuların gereksinimlerini karşılamayınca tam olarak yaygınlaşamadı.

Depolama Tarafı Soru İşareti

Masaüstü bilgisayar kategorisinde depolama alanının geleceği ise belirsiz gözüküyor. SSD’lerin fiyat , kapasite ve hız tarafında gelişme kat ettikleri doğru ancak HDD alanı da hala ayakta. Bir yandan da SSHD donanımları kendisini gösteriyor. Oyuncular bir bilgisayar alacakları zaman yüksek maliyeti nedeniyle düşük SSD alıp ekstra olarak HDD de alıyor. Netice itibariyle bu alanda bir kafa karışıklığı söz konusu.
BIOS Pili Değiştirme Rehberi
Monster Kurucusu İlhan Yılmaz Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Grace Hopper Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kioxia Exceria Plus İncelemesi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)