Mail Yazarken Doğru Zannedilen Yanlışları Açıklıyoruz

Fahri Gün 27 Kas 2017 İnternet 714  0

Yeni makalemizde e-postalar ile ilgili doğru sanılan fakat aslında birer hata olan hususları açıklıyoruz. 

Günümüzde hemen hemen herkesin bir e-posta hesabı var. E-posta teknolojisi uzun zamandır bulunan bir teknoloji. Akıllı telefonlardan önceki eski cep telefonlarında da mailleşmeler ünlüydü. Bu yüzdendir ki mail konusunda yıllardır süregelen bazı alışkanlıklar da beraberinde geldi. Fakat bu alışkanlıklardan bazıları doğru sanılsada aslında yanlıştır.

Mailleşme İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar:

Şirketlere Pazartesi Günü Mail Göndermek 

Pazartesi günleri bir tüzel kişiliğe özellikle sabah saatlerinde mail göndermenin oldukça etkili olacağını, çabuk yanıt alacağınızı düşünüyor olabilirsiniz ve  bu mail kültüründe de bu şekilde yer edinmiştir. Fakat aslında Pazartesi en verimsiz günlerdendir. Çünkü Pazartesi günü tüzel kişiliklerin çalışanları iş başı yaptıklarından ve genellikle Pazartesi sabahları özellikle yazışmalar anlamında yoğun geçtiğinden ilk saatlerde hemen yanıt alabilmeniz çok zordur.

Konu Kısmını Çok Kısa Tutmak 

Genelde  konu kısmı çok kısa tutulmaya çalışılır ve bunun doğru olduğu savunulur fakat bunun pek de önemli bir tarafı yoktur. Aksine açıklayıcı ve stratejik bir konu yazısı çok daha fazla işinize yarar.

Bugün Atılan Mail Yarın Mutlaka Dönüş Alır

Kurumsal firmaların genel olarak 24 saat içerisinde maile cevap verme kuralları vardır veya bunu ima ederler fakat aslında buna dikkat eden firma sayısı çok çok azdır. Bu yüzden her firmaya attığınız maile ertesi gün mutlaka dönüş olacak diye düşünmeyin. Pek çok firma sadece önemli buldukları maillere dönüş yapar. Bu yüzden günümüzde telefon ile doğrudan iletişim daha fazla kullanılmaktadır çünkü hem daha hızlı hem daha sağlıklıdır.

Gönderildi ‘Mi’ ?

Günümüzde özellikle Microsoft’un mail servisinde birine e-posta gönderdiğinizde herhangi bir hata almadığınızda onun gitmiş olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bazen şaşırtıcı bir şekilde göndermiş olduğunuz mesaj iletildi gibi gözükmesine rağmen aslında iletilmemiştir. Bu özellikle iş ile ilgili bir mail gönderdiyseniz önemli bir sorundur. O yüzden bir mail gönderdiğinizde mutlaka gönderilenler kutusunu kontrol etmenizi öneririm. Bazen mesaj gönderildi gözükür fakat aslında gönderilmez. Yani kontrol etmekte yarar vardır.

 

Etiketler: ,
Dinamik IP ile Statik IP Arasındaki Farklar
Twitter’a Yeni Başlayanların Uygulayabileceği İpuçları
YouTube Çok Konuşulacak Bir Özellik Kazanacak
Facebook’ta Fotoğraf Yedekleme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)