MacBook Pro Isınma Sorununu Giderme Yöntemi

Fahri Gün 22 Eki 2020 Genel 460  0

Yeni yazımızda MacBook Pro cihazlarında meydana gelen ısınma problemlerinin nasıl çözülebileceği konusuna değiniyoruz. İşte detaylar…


MacBook Pro cihazlarında fazla ısınma nedeniyle performans düşüşü yaşanabilir ve hatta çeşitli takılma problemleri meydana gelebilir. Bu nedenle çalıştığınız projeler dahi aniden kapanabilir ve MacBook Pro’yu işlevsel olarak kullanamazsınız. Bu yüzden eğer MacBook Pro cihazınızda fazla ısınma sorunu varsa biran önce bu sorunun çözümüne odaklanmanız gerekiyor.


Aşırı ısınma sorununun nedenleri:


Cihazın oldukça yüksek sıcaklık bulunan bir adada veya güneş ışığı altında kullanılması, oyun veya çok sayıda tarayıcı sekmesi açma gibi yoğun işlemlerin yapılması ısınma sorununa sebep olabilir ancak sorunun asıl kaynağı cihazın soğutma sisteminde bir sorun olması olabilir. Bu yüzden aşağıdaki yöntemler eğer işe yaramaz ise teknik yardım almanızı öneririz.


MacBook Pro Sıcaklık Düşürme Yöntemleri :


Cihazın bulunduğu yüzey dikkat edilmesi gereken temel noktalardan biridir .MacBook Pro cihazını serin ve düz bir masa üzerinde kullanın. Kucağınızda veya yastık, kanepe gibi yumuşak ev eşyalarının üzerinde kullanmayın. MacBook Pro cihazınızı doğrudan güneş ışığı altında kullanmaktan kaçının. Cihazınızın yazılımsal olarak güncel olduğuna emin olun ve SYD sıfırlama işlemi yapın. İşletim sisteminde meydana gelen bazı hatalar aşırı ısınma sorununa neden olabilmektedir. Bu tarz sorunlar da güncel işletim sistemi sürümleri ile düzeltilmektedir. Güncelleştirmeleri kontrol edebilmek için ilk olarak Apple menüsünü açın ve Sistem Tercihleri > Yazılım Güncelleme adımlarını izleyerek güncelleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.


Apple Diagnostics yazılımını kullanarak fanlarınızın doğru çalışıp çalışmadığını test edin:


İlk olarak Mac cihazınızı kapatıp güç kablosuna bağlayın ve güç düğmesine basın sonra da yeniden başlatmak için D tuşuna basılı tutun. Ardından dil seçin. Diagnostics devreye girecek ve test işlemini gerçekleştirecektir. Testin ardından tüm hata kodlarını ve bilgileri not edip onarım seçenekleri için Genius Bar randevusunu alınız.


Macs Fan Control


Eğer geçici bir çözüm arıyorsanız o halde cihazınızın fan hızının en yüksek seviyelere çıkmasını sağlayın. Bunun için Macs Fan Control gibi öne çıkan üçüncü parti yazılımları kullanabilirsiniz. Ancak fanı sürekli tam yükte çalıştırmanın fan ömrünü kısaltacağını ve çok daha fazla ses gürültüsü oluşacağını belirtelim. Bu yüzden de geçici bir çözüm olarak görülmesinde yarar var.
Fan temizliği ve soğutucu temizliği yapmak da özellikle eski bir MacBook cihazına sahipseniz oldukça işe yarayacaktır.
HP ProBook 650 G8 İnceleme
Google Drive İle İlgili Bilinmesi Gereken Tüyolar
Logitech G430 Benzeri 3 Kulaklık Modeli
Oppo Yeni Şarj Teknolojisiyle Geliyor

Yorum Yapmayı Unutmayın :)