Macbook ‘da Antivirüs yazılımı gerekli mi ? En iyi Mac Antivirüs belli oldu!

NETHANESİ 16 Ağu 2017 Bilgisayar 2.861  0

Apple kullanıcılarının bir çoğu MacOS sistemine virüs girmediğini söylemektedir ve bundan dolayı Anti-virüs yazılımı kullanmamaktadır.
Nethanesi.com olarak bu dosyayı açıyoruz ve okuyucularımıza en doğru şekilde aktarıyoruz:

Macbook Bilgisayarlara Virüs Bulaşır mı ?

Sorunun cevabı evet bulaşır. MacOSX ve MacOS temelin de unix işletim sistemini kullanmaktadır. Mac kullanıcılarına virüslerin uğramamasının diğer sebebi kullanıcı sayısının az olmasıydı,
Windows kullananların yüksekliği nedeniyle hackerlar Windows işletim sisteminde çalışacak virüsler yazıyordu, ancak son yıllar da Mac kullananların sayısının yüksek oranda artmasıyla birlikte artık Mac kullanıcılarına özel virüsler yazılmaya başladı, virüs gelmeyeceğinden emin Mac kullanıcıları anti-virüs kullanmadığı için birçok özel doslarını kaybettiler ve ediyorlar.


Windows kullanıcıları geçtiğimiz aylarda WannaCry isimli fidye yazılımdan yoğun hasar aldı, ancak Mac kullanıcılarını da diğer zararlı yazılımlar hedef aldı.

Örneğin: Mac kullanıcıları WannaCry ‘den kurtuldular ama 2016 yılında benzer bir fidye yazılımı 7.000 Mac kullanıcısını hedef aldı ve yüklü paralar aldı.
Sonuç olarak eğer Mac kullanıyorsanız, içerisindeki bilgilerinizin ufak miktarlar da olan Anti-virüs yazılımlarını almadığınız için gideceğini unutmayın.

Macbook İçin En iyi Anti-Virüs Yazılımı Hangisidir ?

AV-TEST isimli Antivirüs yazılımlarını düzenli olarak test eden ve raporlar sunan şirket son testlerini Temuz 2017’de macOS Sierra ‘da gerçekleştirdi.
İki temel alanı test ettiler: Anti-virüslerin Macbook için üretilmiş virüsleri ne kadar iyi algıladıkları ve karışık işletim sistemlerinde(Mac ve Windows) çalışabilmesi için yazılan virüslere karşı nasıl korunduklarına dair.

Mac’de virüsleri yanılma olmadan %100 tespit eden yazılımlar:

 • Kaspersky
 • Norton
 • BitDefender
 • Intego

Karışık işletim sistemli bilgisayarlar da %99’u tespit eden yazılımlar:

 • Kaspersky
 • ESET(Nod 32)
 • BitDefender
 • Sophos
 • Trend Micro

En kötü performansı %85 oranıyla MacKeeper yaptı.

Sonuç olarak:

Macbook bilgisayarlarınız da mutlaka anti-virüs kullanmalısınız, geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar alabilirsiniz virüs programını alımın da listeyi dikkate almanızı tavsiye ederiz.

 

MacOS Cihazda Ekran Görüntüsü Alma Yöntemi
Bilgisayar Üzerinde Basitçe Çizim Yapabileceğiniz 5 Çizim Programı
Uygulama Düzgün Başlatılamadı 0xc0000005 Hatasını Çözme Yöntemi
Samsung Tablet Kategorisinde Dikkat Çeken Bir Başarı Daha Yakaladı

“Macbook ‘da Antivirüs yazılımı gerekli mi ? En iyi Mac Antivirüs belli oldu!” üzerine 1 yorum

 1. Sinan dedi ki:

  Bitdefender tercihimi teyit ettiniz. Teşekkürler.

Yorum Yapmayı Unutmayın :)