MAC Adresi Engelleme Yöntemi

Fahri Gün 01 Haz 2021 Teknoloji 167  0

Mac adresi engelleme işlemleri nasıl yapılır? İşte MAC filtreleme metotları hakkında bilgiler…

Wi-Fi ağınıza izinsiz bir cihazın bağlandığını tespit edip erişimlerini kısıtlamak son derece mühimdir. Bu tarz durumlarda MAC adresi engelleme ve filtreleme işlemleri kullanılmalıdır.

Bir kullanıcı modemine bilinmeyen bir kişinin bağlandığından şüphelenildiğinde ilk etapta modem şifresini değiştirmek uygulanabilecek en sağlıklı yöntemdir ancak bu yöntem de tam anlamıyla sorunu çözmez çünkü kötü niyetli kişiler koyduğunuz yeni şifreyi de kırabilir. Bu nedenle MAC adresi engellemek ve MAC filtreleme işlemlerinde bulunmak gerekir. MAC teriminin karşılığını Ortak Erişim Kontrolü anlamına gelmekte olup, dünyadaki hiçbir cihaz aynı MAC adresine ship olmaz.

Bir kişinin modeminize bağlanmasını istemediğiniz zaman MAC adresi engelleyerek onu bloke edebilirsiniz. İşleme başlamadan önce ilk olarak engellemek istediğiniz cihazın MAC adresini bilmelisiniz. Her modemin ara yüz ve ayarları farklı olduğundan , aşağıda bahsedeceğimiz adımlar belki sizde farklı olabilir ancak genel itibariyle aynıdır.

İlk olarak modem ara yüzüne erişebilmek için tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.2.1 veya 192.168.2.1 yazıp klavyenizden Enter tuşuna basın. Ardından çıkan ekrandan kullanıcı adı ve şifrenizi giriniz.  Engellemeyi istediğiniz cihazın MAC adresini bilmekteyseniz kullanmak için kopyalayınız. Eğer bilmiyorsanız LAN bölümünden modeme bağlı cihazları görüntüleyebilirsiniz.

Güvenlik sekmesinden MAC filtreleme bölümünü açıp MAC adresi filtreleme seçeneğini aktif edin. MAC filtreleme modunu Engellendi olarak ayarlayınız. Engellemek istediğiniz ürünün MAC adresini aşağıda yer almakta olan bölüme kopyalayıp, Kaydet seçeneğine tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Engellemiş olduğunuz MAC adresini aşağıda bulunan bölümden görüntüleyebilirsiniz.

Yalnızca belirlemiş olduğunuz cihazların internete bağlanmasını engellemek isterseniz önceden Engellendi olarak ayarlamış olduğunuz MAC filtreleme modunu İzinli şeklinde değiştirip, sonrasında internete bağlanmasını istediğiniz cihazın MAC adresini aşağıda bulunan bölüme kopyalayarak Kaydet seçeneğine tıklayınız. Bu işlem ile tüm cihazların internetinize bağlanmasına engel olabilirsiniz. Bu işlemi uyguladığınızda bilinmeyen kişiler şifrenizi bilselerde ağınıza erişim sağlayamaz. Her seferinde modem şifresini de değiştirmek zorunda olmazsınız.

Etiketler:
Karekod Oluşturma Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Mobil Operatör Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Akıllı Saat ile Akıllı Bileklik Arasındaki Farklar
WhatsApp Sohbet Geçmişini Telegram’a Aktarma Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)