Little Nightmares 2 İncelemesi

Fahri Gün 08 Nis 2021 Oyun 539  0

Bu yazımızda Little Nightmares 2 oyununu inceliyor, oyunun olumlu ve olumsuz yönlerinin neler olduğuna değiniyoruz.

Little Nightmares 2 video oyunu Team Tarsier tarafından geliştirildi ve Bandai Namco tarafından yayınlandı. Oyun PC, PlayStation 4, Nintendo Switch, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X platformları için piyasaya sürüldü.

Korku ve platform ögelerini ilk oyunda başarılı bir şekilde yediren yapımcı, Little Nightares 2 oyununda da sizi garip bir evrenin içerisinde bırakmakta. Oyunda Mono isimli, başında kağıt torba bulunan bir karakteri yönetmektesiniz. Oyunda karakterinizin başında neden kağıt bir torba olduğunu, tuzaklarla dolu ormana nasıl geldiğini merak ediyorsunuz. Bu noktada oyun size merak unsurlarını sunuyor. Ormanda başlayan hikayeniz bir süre sonra çarpık bir şehirde devam ediyor. Her bölümün de kendi içerisinde ufak bir hikayesi bulunuyor.

Bir oyunda tekrar eden bir yapının olmaması için bölüm tasarımlarının iyi yapılmış olması gerekiyor. Little Nightmares 2 bu noktada her bölümde farklı şeyler sunduğu için ve atmosferi de iyi bir şekilde yansıtabildiği için kaliteli bir oyun olarak öne çıkıyor. Oyun içerisinde  hem yetişkinlerin elinden kaçıp hem de şehrin sokaklarında yolunuzu bulmaya çalışırken korku ve tedirginlik duygusunu hissediyorsunuz. Her bölümün birbirinden farklı tasarlanması sayesinde de tekrar hissiyatı uyandırmıyor. Aynı zamanda oyunda bulunan bölgeler hastane, okul veya şehir sokakları gibi günlük hayatın parçası olan bölgeler olup, ,oyunun ürkütücü atmosferine hizmet etmektedir.

Bilinmez bir ortam sunması oyunun ürkütücülüğüne katkı sağlıyor. Hikaye ve atmosfer olarak çok başarılı olan oyunda aynı zamanda çevre etkileşimleri de başarılı. Örneğin Mono ile belli yükseklikteki nesnelere tırmanabiliyor, asılı duran nesnelere tutunabiliyor, eşyaları bir yerden alıp başka bir yere fırlatabiliyorsunuz. Aynı zamanda dövüş sistemi de başarılı olan oyun, çevrede bulduğunuz silahlarla kendinizi savunmanıza da imkan tanıyor. Oyundaki dövüş sistemi daha çok hedefi tutturma ve doğru zamanlama uygulamayla ilgili olup mini oyun tarzında kendisini gösteriyor. Ancak dövüş kısmında Mono ,kendisi ile aynı boya sahip balta, boru gibi silahları rakiplere karşı savurarak dövüşebiliyor. Rakipler de bizle aynı boyda ancak bizde olmayan çevikliğe sahip. Yani oyun bu noktada biraz daha mantık veya gerçekçilik arayanları itebilir. Bu tarz oyunlarda gerçekçilik hissinin ben de önemli olduğunu düşünüyorum.

Bulmaca ögelerini de içerisinde barındırmakta olup oyunda çok zor bulmacaların bulunmadığını belirtmek gerekiyor.  Oyunda bulunan kamera ise bulmacalarda bazen sorun çıkarabiliyor fakat ilk oyundakinden daha iyi bir kamera bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Kamera aksiyon sırasında ise sinematik bir hal alarak çok iyi sahneler ortaya koyuyor.

Performans tarafında ise kısa yükleme süreleri sunan oyun, optimizasyon konusunda oyuncuya sıkıntı çıkarmayacak bir yapıya sahip. Ses ve müziklerin kullanımı da gayet başarılı olan oyun bu noktada atmosfere iyi hizmet veriyor.

Sonuç

Netice itibariyle ilk oyunun üzerine koyan, gerçekten de başarılı bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda özellikle bu türü seviyorsanız mutlaka oynamanızı öneririz. Oyunun oynanış süresinin ise 6 saat civarında olduğunu belirtelim. Eğer tam anlamıyla her şeyden yararlanarak oynamak isterseniz yaklaşık 8 saat sürebilir.

Öne çıkan artıları:

-Kamerası ilk oyuna göre daha geliştirilmiş

-Güçlü müzikler ve görsellik

-Karakter etkileşimleri

Öne çıkan eksileri:

-Dövüş sisteminin yetersiz olması

Editör Puanı: 9.1 / 10

Etiketler:
Lost Records : Bloom And Rage Duyurusu Gerçekleştirildi
Oyunlarda Erken Erişim Versiyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Oyun Kumandaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rainbow Six Siege, Steam’de Büyük Bir İndirime Girdi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)