LED ve LCD Arasında Bulunan Farklar

Fahri Gün 15 Nis 2021 Teknoloji 250  0

Gerek TV gerek monitörlerde LCD ve LED arasında bulunan farklılıkları irdelemek gerekmekte olup, yeni yazımızda bu hususta bilgiler veriyoruz.

Günümüzün popüler panellerinden LED ve LCD , pek çok kullanıcıya satın alma aşamasında ikilem yaşatıyor. Kullanıcılar LCD ve LED arasında ne gibi farklılıklar bulunduğunu irdeliyor. İki panel de günümüzde yaygın olarak kullanılıyor.

İki panel arasındaki temel fark, LCD ekranların görüş açısı sınırlandırması olup, LCD ekranlara direkt olarak dikey açıdan bakmanız gerekmekte olup, örneğin yanlardan veya yukarıdan bakarsanız renkler tersine dönüp görüntü kaybolacaktır. LED panelde ise görüş açısı daha avantajlı olup, renkler yanlardan veya yukarıdan bakışlarda da kendisini koruyabilmektedir.

LED ve LCD paneller arasında ufak bir fiyat farkı bulunmakta olup, bütçenizi zorlamayacak ise tercihinizi LED panelden yana kullanmak daha iyi bir seçim olacaktır. Netice itibariyle LED teknolojisinin LCD teknolojisine nazaran daha iyi bir görüntü açısı imkanı sunduğunu, özellikle televizyon alacaklar için LED panelin tercih edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Elbette televizyon veya monitör alırken tek dikkat edilmesi gereken fonksiyonun LCD veya LED panel olmadığını, aynı zamanda yenileme hızı, ekran çözünürlüğü, gecikme süresi, ekran boyutu gibi unsurların da mutlaka değerlendirmeye alınması gerektiğini belirtelim.

Etiketler: ,
Fotoğraflarda Arka Plan Silmek İçin Kullanabileceğiniz Araçlar
Net Framework Hakkında Bilinmesi Gerekenler
HTS Kaydı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Google Dijital Atölye Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)