Laptop Isısını Düşürmek İçin Tavsiyelerimiz

Fahri Gün 14 Kas 2017 Bilgisayar 662  0

Dizüstü bilgisayarınızı daha iyi bir ısı değerinde daha performanslı kullanmak istiyorsanız bu içeriğimizde anlattıklarımızı can kulağı ile dinlemenizde yarar var.

Dizüstünde Kullanmayın

Bilgisayarın ismi her ne kadar dizüstü bilgisayar olsada aslında dizüstünde kullanmak ısı açısından pek sağlıklı değil. Düz ve ısı oranı daha düşük bir zemin üzerinde konumlandırmanız daha isabetli olacaktır. Bunun için en uygun ortam masadır.

Fan Durumu

Fanların doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve kullanım sırasında fanın iyi bir şekilde çalışmasını engellemediğinize emin olun. Eğer fan hızı çok düşük ise manuel program kullanarak veya BIOS’tan fan hızını arttırın.

Prize Takılıyken Fazla Kullanmayın

Dizüstü bilgisayarlar prize takılıp o şekilde kullanıldıklarında ve özellikle oyun gibi donanımları zorlayıcı uygulamalar açıldığında çok ısınır. Bu da gayet doğaldır. Bu yüzden ısı değerlerini koruyabilmek adına prize takılıyken pek kullanmamaya çalışın. Zaten prize takılıyken kullanmak şarjın da çok daha yavaş dolmasına neden olur.

Güç Tasarrufu

Eğer bilgisayarınızı sadece internete girmek için ve ofis işlemleri gerçekleştirmek için kullanıyorsanız güç tasarrufu seçeneğini aktif ederek daha az ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Önemli Not: Eğer bu işlemleri yapıyor olmanıza rağmen hala bilgisayar ısınız normallerin üstündeyse o halde donanımsal bir arıza söz konusu olabilir. Termal macun yenilenmesi, toz temizliği, parça değişikliği gibi tedaviler yardımcı olabilir. Ancak donanımsal bir arıza var ise termal macun yenilenmesi ve toz temizliği yarar sağlayamaz. Onlar sadece rutin bakımlardır. Yani tamir veya parça değişikliği gerekir.

Bilgisayarın iPhone’u Görmemesi Sorununu Çözme Yöntemi
Klasör Şifrelemek İçin Kullanabileceğiniz Programlar
Kaliteli ve Şık Gözüken 5 Mousepad Önerisi
Laptop Hızlandırma Yöntemleri

Yorum Yapmayı Unutmayın :)