Lamba Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 22 Mar 2022 Teknoloji 82  0

Bu yazımızda ışık verme, aydınlatma işlevlerini gerçekleştirmekte olan lambalarla ilgili olarak bilgiler veriyoruz. İşte ayrıntılar…

Lambalar, aydınlatma ve ışık verme fonksiyonlarını yerine getiren aletler olup, filamanlı normal lambalar, floresanlar, halojen lambalar, gazlı lambalar gibi çeşitlere ayrılmaktadır.

Teknolojinin gelişimi sayesinde insanlar aydınlatma konusunda lambalardan yararlanmakta olup, Günümüzde en çok kullanılan lamba türü havası alınmış cam bir ortamda faz ve nötrün ince bir rezitansla karşılaşarak akkor haline gelmesiyle çalışan normal lambalardır. Sıcaklık yüksek olduğunda ışık verimi artar ve yayınlanan ışık da mavi ışınım bakımından daha fazla zenginleşir.

Normal filamanlı lambalarda küçük veya büyük soketler yer alır. Küçük soketlilere aplik lambası denilmektedir. Aplik lambaları dekorasyon amacıyla kullanılan, mavi, pembe, kırmızı gibi uçuk renklerde boyanabilen lamba yapılarıdır. Sahip oldukları renge göre soğuk veya sıcak renkleri yansıtmaktadırlar.

Floresan

Floresan lambalar, takım halinde satılmasıyla meşhurdur. Masa içerisine veya buna benzer bir yere konulup bağlantılarının yapılması gerekmektedir. Floresan için 2 adet duy, 20 veya 40 wattlık balast, starter duyu ve 1 adet starter gerekmektedir. Özellikle eski evlerde çok yaygın bir şekilde kullanılmakta olan floresanın kullanım oranı günden güne azalmaktadır.

Floresanın başarılı bir şekilde çalışabilmesi için starter ve balastın sıkıntısız olması gerekir. Floresanın iki tarafından gelen cereyan gazın içinde atlama yapıp ışık haline dönüşecek ve evin içerisinin aydınlanmasını sağlayacaktır. Floresanın kullanıldığı yerlerde bir süre sonra göz yorgunluğu sorunu meydana gelmektedir.

Halojen Lambalar

Günümüzde günden güne daha fazla yaygınlaşan halojen lambalar düşük voltlarda olmasına rağmen çok ışık verebilirler. Düşük voltajlıları trafo ile çalışmakta olup, doğudan 220 voltla çalışanları da bulunmaktadır. Çok ışık verdiklerinden dolayı dimmer ismi verilen voltaj ayarlayıcı bir düğme ile beraber kullanılmaktadırlar.

Etiketler: ,
Basit Elektrik Devrelerine İlişkin Bilinmesi Gerekenler
Hava Temizleme Cihazları ile Kelebek Kanatlarının İlgisi
Medya Ekonomisiyle İlgili Bilinmesi Gerekenler
IPTV Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)