Kök Hücrelerini İyileştiren Yeni İcat!

KLavy3 16 Haz 2017 Teknoloji 646  0

Bir medikal teknoloji teşhisi, bazı yanık yaralarını kök hücrelerle tedavi etmek için hızlı ve kolay bir yol geliştirmiştir.

RenovaCare , bir hastadaki sağlıklı bir cilt alanından kök hücreler de dahil olmak üzere çeşitli hücreleri hasat eder. Bu hücreler daha sonra, şirketin SkinGun içine yüklenen ve yaraya püskürtülür su bazlı bir çözelti içinde askıya alınır.RenovaCare’deki hücre bilimleri müdürü Roger Esteban-Vives, “Püskürtücü yaranın üzerinde cömert bir hücre dağılımı yapmamızı sağlıyor” dedi.İşlem yaklaşık 90 dakika sürer.RenovaCare CEO’su Thomas Bold, “Nazikçe yeniden doğan cilt hissediyor ve yerine geçen orijinal cilt gibi işlev görüyor” dedi. RenovaCare’nin CellMist yöntemi hasattan, yanıkların tedavisinde daha yaygın bir yöntem olan ağ göz nakline kıyasla daha fazla verim alır. Maksimumda, aşılama hasat alanının altı katına kadar çıkar. CellMist, hasat alanının 100 katını kaplayabilir.”Bu yüzden cildimizdeki numune çok küçük olabilir,” dedi Bold TechNewsWorld’e. “Yaralı bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak, posta pulu büyüklüğünden bahsediyoruz.”

Cilt Greftlerine Alternatif

Bazı yanık türlerini tedavi etmek için kök hücreleri kullanmak cilt greftleme için umut verici bir alternatiftir. Bu, bir hastadan büyük sağlıklı cilt tabakalarını çıkarıp yaraya dikişte genişletilebilir bir örgü oluşturmak için ızgara benzeri bir modelle delmeyi içerir.”[Deri-greft] işlemi son derece acı verir,” dedi Kalın.Dahası, greft için sağlıklı derinin çıkarıldığı yerde ek bir yara oluşturulur.Bold, “Bu sıklıkla kusursuz bir kozmetik sonuç, yara izleri ve şekil bozukluğu ile sonuçlanır” diye belirtti.Deri aşılamanın diğer sakıncaları, eklem hareketi kısıtlı ve cildin bir hasta ile yetersiz kalmasıdır.Bold, “Bir çocuk için,” dedi, “çocuk büyüdükçe devam eden yeni ameliyat demektir.”Mesh greftli hastalar aylarca fizik tedavi gerektirebilir. Ayrıca kalıcı şekil bozukluğunun psikolojik etkisinden ağrı kesicileriyle uzun süreli ağrı yönetiminden kaynaklanan bağımlılık riskine kadar süregelen sorunlarla da karşı karşıya kalabilirler.

Yüksek Hücre Canlılığı

RenovaCare’nin tedavisinin etkinliği için bir anahtar, yüksek hücre viabililitesi oranıdır.Hücreleri bir yaranın üzerine dağıtırken, geçiş yapmalarının hasar görmemesi önemlidir. Hasar gören hücreler tedavinin etkinliğini azaltır.Şirkete göre, RenovaCare’nin SkinGun’daki kök hücrelerinin yüzde doksan yedi’sı bir yara püskürtülür hale getirildiğinde canlı kalmaya devam ediyor.Yüksek hücre canlılığı da daha hızlı iyileşmeye katkıda bulunur. Bir yara doğal olarak iyileştiğinde, hücreler cildi kurmak için kendisine göç eder. Bu işlem haftalar sürebilir.Esteban-Vives TechNewsWorld’e verdiği demeçte, “Yaptığımız şey hücreleri sağlıklı bir alandan izole etmek, onları yaraya püskürtmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak” dedi.Bold, “Kök hücrelerle yaranın dört bir yanında binlerce rejeneratif ada yaratıyoruz ve bir epitel tabakasıyla kapatıyoruz” dedi. “Bir kez bu tabaka kapatıldığında, yarayı kurutur ve iyileşmiş sayılır.”Bundan sonra, kozmetik iyileşme doğal olarak gerçekleşecektir.Yara iyileşmesi için zaman önemlidir.Esteban-Vives, “Hastalarımızın yaraları zamanla iyileşebilir” dedi. “Sorun şu ki bu iyileşme sürecinde komplikasyonlar oluşabilir, enfeksiyonlar, kontraksiyonlar ve skar oluşumu olabilir.”

Patent Karşıtı

Bold, binlerce hastada deneysel ve yenilikçi uygulama temelinde kullanılmış olmasına rağmen, CellMist Sistemi henüz ABD’de klinik kullanım için onaylanmamıştır.Şirket, CellMist Sisteminin FDA onayını bekliyor ve böylece klinik araştırmalara başlayabiliyor.Bununla birlikte, RenovaCare’in meditasyonunu piyasaya sunma yolundaki FDA, engellemenin tek engel değil.Avita Medical , RenovaCare’in patentlerinden birine itiraz etti. Avita ayrıca bir hastanın hücrelerini iyileşmek için bir yara üzerine püskürten bir cilt yenilenme sistemi oluşturuyor.Avita geçen ay RenovaCare’e, firmalar arasındaki anlaşmazlığın mahkemeye gitmesini isteyip istemediğini kararlaştıracak olan ABD Patent ve Temyiz Kurulu ile bir dava açtı.Avita CEO’su Adam Kelliher, “PTAB’ye çok güçlü bir gerekçe sunduğumuza inanıyoruz,” dedi ve “neden bu patentin hiç yayınlanmaması gerektiğini” söyledi.

iCloud Dolu Hatasını Giderme Yöntemi
Zoom’u Kullanma Yöntemi
En Yüksek Puanı Olan Robot Temalı Filmler
E-Tablolar’da Google Çeviri Kullanma Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)