Klasör Şifrelemek İçin Kullanabileceğiniz Programlar

Fahri Gün 03 May 2021 Bilgisayar 389  0

Oluşturmuş olduğunuz veya farklı bir konumdan elde ettiğiniz klasörler için şifre belirlemek istiyorsanız, bu hususta kullanabileceğiniz programlar bulunuyor. Yeni yazımızda sizler için derledik.

Bilgisayar kullanıcıları genellikle notlarını yine bilgisayar içerisine alır. Aslında bu güvenlik açısından riskli bir durumdur. Klasörleri şifrelemek ise bu riski daha az seviyeye indirmektedir. Veya bilgisayarınızı sizden başkaları da kullanıyorsa ve bazı klasörlere sadece kendiniz erişmek istiyorsanız da klasör kilitleme programlarını önerebiliriz.

Şifreleme yazılımları telefon veya bilgisayardaki dosyaların belirli bir parola kullanılarak korunmasını sağlamakta olup, kendi bildiğiniz bir parolayı seçip uyguladığınız taktirde belgelerinizi şifreleyebilirsiniz. Ancak böyle önemli bir görev için üçüncü taraf yazılımlar kullanmanız gerekir ve hangi yazılımı kullandığınız da epey önem arz etmektedir. Biz yazımızda sizler için popüler üç şifreleme programından bahsedeceğiz.

Folder Protector

Bilgisayarınızdaki kişisel dosyaları güvende tutabilmek için kullanabileceğiniz Folder Protector programı, disk sürücülerini kilitleme fonksiyonu ile ön plana çıkmakta olup, aynı zamanda USB bellekleri de şifrelemeye imkan vermektedir. Yazılımın .exe uzantılı dosyasını şifrelemek istediğiniz klasörün içerisine kopyaladıktan sonra programı çalıştırıp bir şifre belirleyerek kolayca kilitleme işlemini gerçekleştirmenize imkan tanımaktadır.

Folder Lock

Oldukça popüler bir dosya şifreleme yazılımı olan Folder Lock, bilgisayarınız veya telefonunuzda bulunan dosyaların rahatlıkla şifrelenmesini sağladığı gibi aynı zamanda USB belleğin de şifrelenmesine imkan tanımaktadır. Verilerinizi koruma altına alan Folder Lock programında verilerinize sizin dışınızda kimse erişim sağlayamamaktadır. Programı ilk çalıştırdığınız zaman özel bir şifre belirlemeniz gerektiğini de ifade edelim ve bu şifreyi muhakkak bir yere not ediniz.

Secret Disk

Harici diskinizi toplu bir şekilde kilitlemenize imkan tanıması ile diğer pek çok klasör kilitleme programından ayrılmakta olan Secret Disk, bilgisayarınızda sadece özel dosyaların bulunduğu bir disk oluşturarak onu şifreleyebilmenize bile imkan tanımasıyla kullanışlı bir programdır.

Kioxia Exceria Plus İncelemesi
ASUS ROG Strix Scope RX Detaylı İnceleme
NVIDIA RTX 4080 Ekran Kartı İncelemesi
ViewSonic VX2418C İnceleme

Yorum Yapmayı Unutmayın :)