Klanlar Nasıl Bir Oyun Nasıl Oynanıyor?

Fahri Gün 19 Ağu 2017 Oyun 1.182  0

Uzun yıllardır özellikle ülkemizde sevilen bir oyun olan Klanlar ile ilgili bilgiler veriyoruz.

Klanlar oyunu bir internet tarayıcısı oyunu olmasına rağmen çok tutulan, bağımlılıklara neden olan bir oyundur. Hatta bu oyuna ciddi miktarda para yatıran pek çok oyuncu vardır. Klanlar oyununu oynayan yaş ortalaması 18-40 ağırlıklı olup oyunu daha olgun yaşlarda olup da oynayan pek çok kişi de vardır.

Klanlar oyunu orta çağ feodalite zamanını konu edinmekle birlikte, oyuna ufak bir köy kurarak başlarsınız. Online bir oyun olduğu için çevrenizde sizin gibi pek çok köy bulunur. Her köyün kendine has bir puanı vardır. Siz köye çeşitli geliştirmeler yaptıkça haliyle köy puanınız da yükselecektir.

Oyunda köy gelişimleri haricinde köyünüzü koruyacak veya başka köyleri yağmalayıp saldırı yapabileceğiniz güçlü askerlere ihtiyacınız var. Bunun için köyünüze hem ahır, hem kışla kurabiliyorsunuz. Köyünüzdeki yapıları geliştirdikçe köyden ziyade ufak bir şehir inşa etmiş oluyor, ekonomik anlamda da oldukça gelişiyorsunuz.

Tabii ekonomik gelişmenin en püf noktası saatlik üretimlerinizi yüksetlmektir. Oyunda saatlik üretimleriniz ne kadar yüksek olursa köyünüzde basabileceğiniz asker sayısı veya bina düzenleme şanslarınız da o kadar artar. Öte yandan oyunda birden fazla köy sahibi de olabiliyorsunuz.

Klanlar gelişmiş bir köyün görüntüsü.

Nasıl Oynanıyor?

Oyunu henüz ilk kez oynayacaksanız klanlar.org adserine girip kayıt olun. Kayıt olmak son derece basit olduğu için anlatmaya gerek duymadım. Normal bir siteye kayıt olur gibi bilgilerinizi girerek kayıt oluyorsunuz ve ardından aktif bir dünyayı seçerek oyuna giriş yapıyorsunuz. Oyunun ilk etabında ufak ve gelişmemiş bir köy sahibisiniz. Bu aşamadan sonra oyun sistemi size bir yardım ekranı açıyor ve neler yapmanız gerektiğini bir bir anlatıyor.  Mesela oyunda ana bina seviyesini geliştirmeyi anlatayım; Ana binayı geliştirmek için köyünüzün merkezinde bulunan Ana Bina isimli yazıya tıklayın. Görsele tıkladıktan sonra ana binadan bina geliştirmeleri ve yeni bina kurulumlarını görebilir, aynı zamanda köyünüzün ismini de değiştirebilirsiniz. Ana binadan kışla ve ahır kurarak asker üretmeye başlayabilirsiniz.

Oyunun sıralama alanı da oyun dünyasında oynayan toplam oyuncu sayısını ve sizin kaçıncı sırada olduğunuzu ifade eder. Klanlar sitesinin serverlarında genelde binlerce oyuncu olur. Bu binlerce oyuncu içerisinde en doğru stratejiyi yapıp köyünüzü geliştirmek zorundasınız. Şunu da ifade edelim; Klanlar oyununun ilk başında size bir çaylak koruması verilir. Bunun sebebi diğer gelişmiş oyunculardan saldırı almamanızdır. Belli bir süre yani siz gelişene kadar sistem sizi koruyacaktır. Kendinizi hazır hissettiğinizde de diğer oyunculara saldırmaya başlayabilir, veya kendi halinizde sessiz bir oyun sürebilirsiniz.

Klanlar harita görüntüsüdür.

Klanlar’da bir köye saldırı göndrebilmek için ise Harita kısmına girin. Oradan saldırmak istediğiniz köyü seçip birim gönder alanında göndereceğiniz birim sayısını yazıp onaylayın. Ana ekrana döndüğünüzde askerlerinizin yolda olduğunu ve köye ne zaman varacaklarını göreceksiniz. Askerlerin o köye varış saatinde tekrar oyuna girin ve raporlar kısmına bakın. Askerler saldırıyı gerçekleştirdiğinde rapor kısmına bir adet rapor düşecektir. Bu raporda karşı tarafın sizi askerle karşılayıp karşılamadığı, karşıladıysa askerlerinizin ölüp ölmediği, hammadde yağmalayıp yağmalamadığınız veya şahmerdan ve mancınık ile saldırdıysanız zarar verip veremediğiniz gibi bilgiler yazacaktır.  Oyun bir video oyunu olmadığı için savaşı görmeniz mümkün değil. Yalnızca raporlar ile savaşın akıbetini görebiliyorsunuz. Yani oyunda belli stratejiler belirleyip o stratejiler ile rakiplerinizi yenmeye çalışıyorsunuz.

Klanlar oyunu ile ilgili önümüzdeki süreçte de yine makaleler yayınlamaya çalışacağız. Takip ederek yararlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

 

Etiketler: , ,
Alanında En Popüler Oyun Olan ETS 2 İndirime Girdi
Play Store Platformunda Ülke Değiştirme Yöntemi
Pawn of the Dead İncelemesi
Little Nightmares 2 İncelemesi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)