Kavisli Monitörlerin Avantajları ve Dezavantajları

Fahri Gün 10 Şub 2020 Bilgisayar 950  0

Yeni yazımızda kavisli tasarıma sahip monitörlerin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Monitör teknolojisi son yıllarda epey hızlı bir gelişim gösterdi. Son olarak kavisli monitörler yaygınlaşmaya başladı. Hemen hemen her oyuncu günümüzde kavisli monitöre sahip olmak istiyor. Peki ama kavisli monitörlerin avantajları ve dezavantajları neler? Haydi bir bakalım.

Avantajları

Kavisli monitörler düz monitörlere nazaran daha gerçekçi bir oyun ve film deneyimi sağlamaktadır çünkü sizi oyunun veyahut filmin içinde nispeten daha fazla hissettirmektedir. Yan kısımları kavisli olduğu için ekranı çevreler. Sağ ve sol kısımda bulunan nesnelerin sağ ve sol gözünüze daha yakın durmasını sağlar. Böylece ortamın daha fazla içerisinde hissetmeniz yönünde etkide bulunur.

Dezavantajları

Kavisli monitörlerin en büyük dezavantajı yüksek fiyatıdır. Maliyeti düz monitörlere göre daha fazla olduğu için çok daha yüksek rakamlardan satılmaktadır. Bu yüzden örneğin düz bir ekrana sahip 4K bir ürünün fiyatına kavisli bir Full HD monitörü ancak alabilirsiniz. Elbette bunun istisnaları var ancak genel olarak benzer kalitelerdeki monitörlerden biri eğer kavisliyse fiyatı düz olana nazaran çok daha yüksek oluyor. Kavisli monitörün bir başka dezavantajı da kavisli tasarımı nedeniyle ekranın olduğundan daha küçük gözükmesine neden olmasıdır. Ancak eğer yakından kullanıyorsanız 24 inç kavisli monitör ideal gelecektir ancak büyük olasılıkla onu 23 inç olarak algılayacaksınız.
Etiketler:
BIOS Pili Değiştirme Rehberi
Monster Kurucusu İlhan Yılmaz Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Grace Hopper Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kioxia Exceria Plus İncelemesi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)