Stormram 4

Kanser Tedavisinde Umut Olacak Robotlar Geliyor

ibrahim KIZILIRMAK 05 Tem 2017 Bilgisayar 747  0

Sağlık sektöründe robot kullanımlarına daha fazla önem verilmeye başladı. Özellikler cerrahi müdahalelerde sıfır hatalı müdahaleler yapmak için robotlara çok daha fazla yer veriliyor. Daha önce sağlık sektöründe birçok alanda kullanılan robot teknolojileri kullanılmaya başlandı. Şimdi ise yeni geliştirmelerle beraber kanser tedavilerinde kullanılmak üzere yeni bir robot teknolojisi geliştirildi. Doğrudan kanser tedavisinde kullanılacak olan ve biyopsi işlemlerinde kullanılabilecek olan robotlar, çok daha başarılı bir şekilde işlemleri gerçekleştirebilecek. Bunu sağlayan etken ise tabi ki robotların üzerinde yer alacak hassasiyet olacak. Hatasız çalışabileceği belirtilen robotların, maksimum hassasiyetle çalışması için özel geliştirilmiş araçları bulunuyor.

Stormram 4 Nasıl Bir Robot?

Stormram 4 adı verilen robotların özelliklerine daha yakından bakalım. İlk olarak Stormram 4 robotlarının tamamen plastik malzemeden üretilen bir robot. Stormram 4 üretiminde de 3D yazıcılardan yararlanılarak çok daha detaylı bir ürün oluşturulabilmek. İçerisinde yer alan materyallerde doğrudan amacına yönelik olarak çalışması adına oluşturulmuş. Özellikle MR cihazının içerisinde girdiğinde Stormram 4 robotunun manyetik alan ile çalışması bu durumu kanıtlıyor. İçerisinde hatalara zarar verecek hiçbir teknoloji bulunmayan robotun, doğrudan hava basıncı ile çalıştırıldığını da ekleyelim.

Stormram 4

Robotun kullanılması için yapılan testlerde de yeni ürünün kanser tedavilerinde ne kadar etkili olacağı net bir şekilde görülüyor. Öncelikle robotun üzerinde yer alan özel bir iğne ile biyopsi yapılacak alana doğru %100 doğrulukla yönlendirme yapılıyor. Ardından robot MR verilerine göre parça alınacak olan bölümden milimetre hesabıyla parça alımı gerçekleştirebiliyor. Cerrahların bile ulaşabilmesinin oldukça zor olduğu hassasiyetlik oranlarına ulaşabilen cihaz, bu şekilde dokunun çok daha kolay test edilmesini sağlarken, yapısının da bozulmasını engelliyor.

Stormram 4

Hamlyn etkinliğinde ödüllerle de gündeme gelen Stormram 4 robotun, tüm bu özellikleriyle beraber cerrahi alanda kullanımının ne zaman başlayacağı konusundaysa bir bilgi bulunmuyor. Fakat yapılan tüm testlerin başarılı olduğu ve geliştirici ekibin cerrahi müdahale örneklerinde de başarı elde ettiği belirtiliyor. Hal böyle olunca robotların kullanımının çok gecikmemesi gündemde.

Bilgisayarın RAM’i Algılamaması Sorununun Çözümü
Windows XP’yi Efsane Yapan Özellikler
ASUS TUF Gaming Dash F15 Modeli Resmen Tanıtıldı
Her Bilgisayarda Bulunması Gereken Ücretsiz Yazılımlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)