Kamuya Açık Şarj Noktalarını Kullanmanın Riskleri

Fahri Gün 22 Mar 2020 Teknoloji 278  0

Yeni yazımızda kamuya açık şarj noktalarını kullanmanın önemli risklerini ele alıyoruz. İşte ayrıntılar…

IBM tarafından yapılan açıklamada 2018 yılından bu zamana kadar ücretsiz kamuya açık USB şarj noktalarının kullanımından dolayı 566 milyon veri hırsızlığı vakasının meydana geldiği ifade edildi. ABD’de bazı bölge savcıları seyahatte bulunan kişilere kamuya açık USB şarjlarından uzak durmaları uyarısında bulunmakta. Bunun boşuna olmadığını düşünmek gerekli. Kullanıcıların paraları, belgeleri, kişisel bilgileri genellikle akıllı telefonlarında saklıdır. Bu durum, özellikle seyahat eden kişiler açısından zaruri bir hale gelmektedir.
Hack saldırıları günümüzde epey arttı. Sadece bunlar çok fazla göz önünde değiller. İşin kötü tarafı da belki de budur. Suçluların en fazla yararlandığı hatalardan birisi de kullanıcıların kamuya açık şarj istasyonlarını kullanmalarıdır. USB’ler yalnızca şarj için değil veri transferi için de kullanılır. Dolayısıyla kamuya açık alanlardaki şarj noktalarında sahte USB şarj soketleri yerleştirilerek kullanıcıların verileri çalınabilir. Bu tarz istasyonların genellikle akşam olduğunda dükkan veyahut kamusal alandaki kapalı bir alan içerisine alınmadığı da göze alındığında hackerların erişimi daha kolay bir hale gelmektedir.
Eğer yanınızda bir şarj aleti yoksa ve zor durumdaysanız, boş bir powerbank cihazınız varsa önce cihazınızı şarj noktasına takıp sonra telefonunuzu powerbanke bağlayınız. Böylece telefonun şarj istasyonundaki soketle doğrudan bir bağlantısı olmayacak, bağlantı hususunda araya powerbank aracı olarak gireceğinden içiniz daha rahat olacaktır.
Samsung, Kenya’ya 1000 adet tablet bağışında bulundu
Amper Hesaplama Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Para Kazanmaya Yarayan Uygulamalar
LED ve LCD Arasında Bulunan Farklar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)