Kalibrasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fahri Gün 21 Mar 2022 Teknoloji 94  0

Bu içeriğimizde kalibrasyon teriminin ne olduğuna, kalibrasyon teriminin tanımına değiniyoruz. İşte kalibrasyon hakkında bilinmesi gerekenler…

Kalibrasyon, Fransızcadan Türkçeye giren kelimelerden biri olup, ölçü aleti ve ölçme sistemlerinin sunduğu değerlerle sistemi ölçmekte olup ve referans değerleri belli olan cihazların arasındaki ilişkileri gösteren bir işlem topluluğu olarak kabul edilmektedir.

Ölçü alet hata tespiti veya skala işaretlerine değer vermeye imkan tanımakta olan kalibrasyon sonuçları, metrolojik fonksiyonları belirlemeye de yaramaktadır. Kalibre edilen ölçü aletlerinin hata oranı, doğruluk oranı daha yüksek ölçü aletlerinin refaransıyla belirlenmekte olup, kalibrasyon sertifikasından ulusal veya uluslar arası temel referanslara izlenebilme imkanı sunar.  Bir deney olan kalibrasyon, özenli ve eğitimli kişiler tarafından kontrollü mekanda yapılmalı, kullanılan ekipmanlar, uygulanan yöntemler önem arz etmektedir.

Kalibrasyonun mutlaka düzenli tekrarlanması gerekmekte olup, tekrar zamanları tecrübeli kullanıcılarla kullanım koşulları ve cihaz özellikleri göz önüne alınarak belirlenmeli, kalibrasyon sıklığı da kalibrasyon raporuna dahil edilmelidir.  Büyük ölçme ihtiyacı hissedildiğinde kullanılan ölçü aletinin doğruluk payının belirlenme ihtiyacı da bulunmaktadır.

Kalibrasyon sonuçları, kalibrasyon eğrisi ve faktörü gibi bir dizi kalibrasyon faktörü kabul edilmekte olup, sertifika izlenebilirlik takibi için sertifika numarasının da yazılı bulunması gerekmektedir.

Etiketler:
Basit Elektrik Devrelerine İlişkin Bilinmesi Gerekenler
Hava Temizleme Cihazları ile Kelebek Kanatlarının İlgisi
Medya Ekonomisiyle İlgili Bilinmesi Gerekenler
IPTV Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)