Kablosuz İnterneti Hızlandırmak İçin Öneriler

Fahri Gün 31 Eki 2017 İnternet 808  0

Yeni içeriğimizde sizlere kablosuz internetinizi hızlandırmak için bazı önerilerde bulunuyoruz.

Kablosuz internetinizin neden yavaş olduğunu tespit edemiyorsanız bu içeriğimiz tam size göre!

Modem

Kablosuz ağ problemleri genellikle modem kaynaklı oluyor. Eğer kablosuz internetiniz yavaş ise veya daha da hızlandırmak istiyorsanız o halde modeminizin teknik özelliklerini bir gözden geçirmenizi öneririm. Eğer çok eski ve kapasitesi düşük bir modem kullanıyorsanız internet hızınız da istediğiniz seviyede olmayacaktır.

Tabii bazen çok iyi bir modeme sahip olan biri  de sağlayıcısının çok az internet hızı vermesinden dolayı modemini tam randımanlı kullanamaz. Yani modeminizin kaliteli ve hızlı olduğunu öğrenip ardından da internet sağlayıcınızdan aldığınız hizmeti ölçün. Bunun için Speedtest servisini kullanabilirsiniz. Genellikle Türk Telekom gibi firmalar mesela 8 Mbit internet paketi diyorlar ancak kullanıcı bunun sadece yarısını kullanıyor. Yani o değer aslında maksimum. Sabit olarak 8 Mbit verilmiyor.

Haliyle Speedtest üzerinde bir test yapmanızda ve çıkan sonucu internet sağlayıcınızın müşteri temsilcisine iletip destek istemenizde yarar var.  Yapmaları gereken ilk iş modeminizi ölçmek ve kapasitesi ile ilgili size bilgi vermektir. Aksi taktirde doğrudan paket yükseltmek daha çok pazarlama stratejisidir. O yüzden hemen internet bağlantınızı yükseltmeyin. Çünkü bağlantıyı yükseltseniz bile modeminizin kapasitesi düşükse yine aynı hizmeti alacaksınız. Sonuca göre modeminizi veya bağlantınızı yükseltin.

Modem ile ilgili bir şey daha söyleyeyim; Modemin konumu da önemli. Modemi doğru konumlandırmalısınız. Çok uzağa konumlandırırsanız internet bağlantısından istediğiniz verimi alamamanız son derece normaldir.

DNS Hususu

Ülkemizde pek çok kişi DNS değiştirerek internet kullanıyor çünkü çok fazla site yasaklı. Hatta zaman zaman sosyal medya siteleri bile ülkemizde yasaklı hale geliyor. Haliyle insanlar özgürleşmek için DNS adreslerine başvuruyorlar. Fakat bu adresleri kullandığınızda internet bağlantınız da genelde yavaşlar. Çünkü Türkiye sunucusundan değil mesela Amerika, Kanada, Hollanda gibi sunuculardan bağlı gözüküyorsunuz ve internet işleminiz de o şekilde süregeliyor. Haliyle DNS değiştirince internetinizin yavaşlayabileceği de bir gerçek. Tabii bunu ücretsiz servisler için söylüyorum. Ücretli VPN servisleri bu konuya önemli çözümler sunmuş olabilirler.

Arka Planda Çalışan Yazılımlar

Günümüzde mobil cihazlarda ve bilgisayarlarda arka planda çalışan çok sayıda yazılım oluyor. Bunların varsayılan olanları genellikle internetten çok harcamıyor fakat sonradan sizin yüklediğiniz ve özellikle virüslü bir yazılım var ise arka planda internetinizden çok ciddi oranda sömürüyor olabilir. Mesela bir hacker sistemlere zararlı bir yazılım sokup o zararlı yazılım sayesinde sizin internetinizi kullanarak IP’niz ile onun videolarını izlemenizi, sitelerine girmenizi sağlayabilir. İşlemler arka planda olup biterken sizin bundan haberiniz olmayabilir.

O yüzden arka planda çalışan yazılımları sık sık kontrol edin ve kablosuz ağ hızınıza tehdit oluşturan yazılımları sisteminizden silin.

Eğer zararlı yazılım şüpheniz var ise manuel olarak uğraşmak sonuç vermeyebilir. Antivirüs yazılımı yükleyip tam tarama gerçekleştirin. Özellikle kendi kendine yüklenen yazılımlar varsa bunları elle de silin.

Etiketler: ,
Hepsiburada Müşteri Hizmetlerine Hemen Bağlanma Yöntemi
En Fazla İnternet Tüketen Mobil Uygulamalar
Chrome Dosya İndirme Hatasını Giderme Yöntemi
İnternet Tarayıcısına Bulaşan Virüsleri Temizleme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)