Jotermal Enerji Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fahri Gün 19 Mar 2022 Teknoloji 246  0

Yeraltından çıkarılan, yenilenebilir tek enerji türü olan jeotermal enerjiyle ilgili olarak bilgiler veriyoruz.

Jotermal kelimesi Yunance temelli bir kelime olup, yer kabuğu anlamına geliyor. Geo ile Therme kelimelerinin birleşimi olarak bilinen terim, yer kabuğunun içerisinde depolanmış olan ısı enerjisi olarak kabul edilmektedir.

Yer kabuğunun alt katmanlarında yer alan sıcak magma yukarı katmanlara doğru çıkmaya çalıştığı zaman üst katmalarda yer alan yeraltı suları da alt katmanlara sızan magmaya karışmaktadır. Bu karşılaşmada ısınan yeraltı suları yer kabuğunda bulunan çatlaklardan yeryüzüne çıkıp, hidrotermal enerji ismi verilen jeotermal enerji türünü oluşturmuş olur.

Tamamiyle yenilenebilir olan tek enerji türü olarak kabul eden jeotermal enerji, evlerin ısıtılmasında, elektrik enerjisi üretiminde kullanılmaktadır. Elektrik enerjisi üretimi hususunda jeotermal enerji kaynağı kullanılarak elde edilmekte olan buhar, buhar türbinleri aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştürülebilir. Evlerin ısıtılması hususunda ise hidrotermal enerjinin kullanılması ile imkan sağlanır.

Jotermal enerji direkt olarak çıkarıldığı yerde kullanılmaktadır. Böylece nakli gibi ek maliyetlere sebep olmaz. Jotermal enerjinin kullanılabilmesi için santraller kurulur ve santrallerin ortalama 20 yıllık ömrü bulunmaktadır. Günümüzde jotermal enerji kullanarak en fazla elektrik üreten ülke Amerika’dır. Filipinler ise ikinci sırada, Endonezya üçüncü sırada yer almaktadır. Türkiye, zengin jeotermal potansiyeli olmasına rağmen bunu yeterince kullanmamaktadır.

Isıtmada kullanılması ve elektrik üretiminde kullanılması sırasında çevreye zarar verecek herhangi bir atık maddenin oluşmaması onu kıymetli bir cevher kılar. Aynı zamanda sınırsız miktarda jeotermal enerji kaynağının bulunduğu, yer kabuğunun içerisindeki magma miktarı sebebiyle söylenebilir. Ülkemizde önemli yatırımlar yapıldığı ve gereken ilgi gösterildiği taktirde de uzun süre meyve verecek olan kıymetli bir ağaç olduğunu varsayabilirsiniz.

Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)