Jitter Sorunu Çözüm Metotları

Fahri Gün 16 Tem 2022 İnternet 339  0

Bu yazımızda Jitter probleminin nasıl çözülebileceğine ilişkin olarak bilgilere yer vermekteyiz. İşte Jitter sorununun çözüm yolları…

Hemen hemen her kullanıcı ethernet kablosu ile değil kablosuz bağlantı ile internete bağlanmaktadır. Arada router isimli yönlendirici de bulunuyorsa kablosuz ağ pek çok soruna neden olabilmektedir.

Router veya modem kaynaklı kablosuz Wi-Fi ağ sorunları, jitter edğerini sık sık artırır ve internet kalitesini düşürür. Bu da kullanım kalitesini bariz oranda etkiler.

Modem ve router kaynaklı kablosuz ağ sorunu bulunmuyorsa sorunun kaynağı internet servis sağlayıcısı olabilir. Jitter değerini artırmakta olan bir diğer sorun ise bağlantı için kullanılan platform olup, canlı görüşme yapmış olduğunuz platform sunucusu kaynakları sorunlar da jitter değerini artırabilmektedir.

Evinizde kullandığınız router ve modem kaynaklı kablosuz ağda internet servis sağlayıcısında veya kullandığınız platformda sorun yoksa dahi ağ tıkanıklığı yaşıyor iseniz jitter değeri artacaktır. Bazı saatlerde internetin olması gerekenden daha yavaş olduğunu görebilirsiniz. Bu durum ağ tıkanıklığı olarak adlandırılan yoğunluk durumudur ve jitter değerini artırmaktadır.

Jitter değerini düşürmek için uygulanabilecek yöntemler:

Jitter arabelleğini kullanarak sorunu giderebilirsiniz. VoIP sistemi kullanarak internetten sesli aramalar yapmakta iseniz, jitter arrabelleği olarak isimlendirilen cihaz alarak direkt VvoIP sistemi ile bağlantı kurabilir ve böylece jiitterin olumsuz etkilerini giderebilirsiniz.

İyi Router Kullanımı

Router yani yönlendirici kullanıyor iseniz ürünün özelliklerine dikkat kesilmeniz gerekmektedir. Bazı yönlendiriciler ses veri paketlerine öncelik verir ve böylece jitter sorunu oluşsa bile fark edilmemesini sağlamaktadırlar. Bu açıdan iyi bir router kullanımı önem arz etmektedir.

Bağlantı kalitesinin kontrol edilmesi de uygulanabilecek olan yöntemler arasında yer almaktadır. Sorunun internet servis sağlayıcısından kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilmek için bağlantı kalitenizi kontrol etmenizde yarar vardır. Bağlantıda bir sorun oluşmuş ise internet servis sağlayıcınızın teknik servis bölümü ile iletişime geçerek durumu bildiriniz. Çoğu kez uzaktan bağlantı ile sorunu giderebilirsiniz.

Geçici bir çözüm yolu arıyor iseniz kablosuz ağ sorunu giderilene kadar ethernet bağlantısı ile kablolu internet bağlantısı sağlayarak sorununuzu kısa süreliğine aşabilirsiniz. Kablolu internet kullanımı ile kablosuz internetin meydana getirdiği olumsuzluklardan etkilenmezsiniz. Konuya ilişkin görüşlerinizi ve destek taleplerinizi hemen aşağıdaki yer alan yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Etiketler:
Ajax Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Regular Expression Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Big Data Hakkında Bilgiler
Wayfair Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)