Java’nın Tarihi Hakkında Bilgiler

Fahri Gün 01 Mar 2022 İnternet 180  0

Bu yazımızda Java’nın ne olduğuna değiniyor ve tarihine ilişkin olarak bilgiler veriyoruz. İşte Java hakkında bilmeniz gerekenler…

Sun Microsystems içerisinde çalışan Kanadalı mühendis James Gosling, firma tarafından önemli bir görev ile görevlendirilmişti. Söz konusu görev yeni kuşak akıllı cihazların programlanmasına imkan tanıyacak olan bir programlama dili oluşturmaktı.

Her ne kadar ilk olarak C++ dilinin değiştirilmesine çalışılmış olsada bu dilin gömülü ortamlarda kullanmak için fazla büyük olması ve bellek yönetiminde sıkıntıların olması yeni bir programlama dili oluşturulmasını gerektirdi. Böylece geliştiriciler ofislerinin önündeki bir ağaçtan esinlenerek Oak ve üzerinde çalıştığı platform olan yeşilden de esinlenerek Green OS yazılımını hayata geçirdi ve bu teknolojiler bir yıl sonra Java 1.0 olarak isimlendirildi.

Java’nın parlamasını sağlayan unusur ise World Wide Web! Mosaic gibi ilk kuşak tarayıcılar ile kullanılmakta olan teknoloji idi. Sun Java’nın uygulama programlama dili olarak kullanıldığı ilk Java destekli tarayıcıyı (HotJava) ve örnek “cool” applet’leri 1995 yılında duyururken 1996 yılında Java devrimi başlamıştı.

Java’nın daha yaygın bir şekilde kullanılması 2. Sürümü ile mümkün oldu. İkinci sürüm ile beraber java bir programlama dili olmaktan da çıkarak kurumsal bir hale bürünmüştü. Pek çok yeni kurumsal proje java ile çalıştırılmaya başlamıştı. Dilin daha kolay kullanımını sağlayan özellikler ise Java 5 sürümü ile mümkün oldu.

Son zamanlarda Java ile ilgili en önemli olay Olay Oracle’nin Sun’ı satın alması olup, böylece Java’nın ücretsiz ve açık kaynak kodlu hale dönüşmesi süreci yaşanmıştır. Böylece Java GNU GPL lisansını alıp tek kurumun egemenliğinden çıkarıldı.

Etiketler:
Thumbnail Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Adres Kodu Tanımı ve Adres Kodu Sorgulamaya Dair Bilinmesi Gerekenler
Instagram Hikayesine Birden Fazla Fotoğraf Ekleme Yöntemi
İnterneti Hızlandırmak İçin Faydalanabileceğiniz Pratik Yöntemler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)