ISO Dosyası Oluşturmak İçin Kullanılabilecek Yöntemler

Fahri Gün 19 Kas 2019 Genel 324  0

Bu içeriğimizde bir ISO dosyasının nasıl çalıştırılabileceğine ve nasıl oluşturulabileceğine değiniyoruz. İşte konuya dair ayrıntılar…


Bir ISO dosyası pek çok fonksiyonu kolayca gerçekleştirebilmenizi sağlar. Bir DVD veya CD-ROM’un ve içeriğinin imaj dosyası olan ISO, tüm bir CD’nin tek bir dosyaya dönüştürülmüş halidir. ISO özellikle de formatlama yapılacağı zamanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.


ISO dosyası açmak


Herhangi bir ISO dosyasını Winrar kullanarak kolayca açmanız mümkündür. Bunun için yapılması gereken şey herhangi bir ISO dosyasının üzerine sağ tıklamaktır ve Winrar ile dosya içeriğine ulaşmaktır. Fakat ISO’yu tam anlamıyla olması gerektiği gibi kullanmak için bir sanal sürücü programına ihtiyacınız var. Bunlar arasında ülkemizde en yaygın olan Daemon Tools Lite programıdır. Bu program ile birden fazla ISO dosyasını aynı anda çalıştırabilmeniz mümkündür.


ISO dosyası oluşturma


Bir ISO dosyası yapabilmek için uygulayacağınız yöntemler vardır. Bu yöntemlerden hangisini seçeceğiniz sizin kullanım alışkanlıklarınıza bağlıdır. Örneğin program yüklemek istemiyorsanız, tarayıcı üzerinden halletmek istiyorsanız o halde ISO dosyası oluşturma web sitelerini ziyaret etmelisiniz. Bu siteler sanal disk üzerine yazmak istediğiniz dosyaları yüklemenizi talep eder ve bu dosyaları sanal bir disk içine yerleştirilmiş veya yazılmış denilebilecek şekilde geri vermeyi amaçlar. Eğer bir ISO yapma programı arıyorsanız Folder2Iso yazılımı önerilebilir. Bu yazılım, alanında en popüler programlardan biri olup ihtiyaçlarınızı görebilir. ISO için ihtiyacımız olan programı yükledikten sonra yapılması gereken şey Folder2Iso dosyasını açmak ve ISO’ya uyarlamak. Bunun için ilk olarak Folder2Iso programını açın ve Select Folder butonuna tıklayıp ISO oluşturmak istediğiniz dosyayı seçin. Sonrasında ISO dosyasının nereye kaydedileceğini Select Output kısmından seçin. Üçüncü adım olarak ise sağ kısımda bulunan Use Joliet kutucuğun seçin ve info butonu yani mavi yuvarlak simgeye tıklayarak Windows dil numarasını seçin. Sonrasında Generate Iso butonuna tıklayarak ISO dosyasını hazır hale getirin.


Kaydedilen ISO dosyasını DVD ile yazma


Bunun için yapmanız gereken şey ilk olarak bir DVD almak ancak boyut unsurunu atlamamaya dikkat edin. Eğer ISO dosyası DVD kapasitesinden daha fazlaysa o halde boşuna uğraşacaksınız.
İhtiyacınız olan boş bir DVD’yi bilgisayarınıza takın. Sonrasında ISO dosyasını nereye kaydettiyseniz o klasöra açın. Sağ tık ile dosya üzerine bir kez tıklıyıp açılış kısımdan Paylaş seçeneğine tıklayın. Sonrasında Diske Yaz seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede diske yazma işlemini hangi sürücü üzerinden gertekleştirmek istediğinizi seçin. DVD yazma özelliği olan sürücünüzü seçtikten sonra pencerenin alt kısmında çıkan yazdırma seçeneğine tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.


ISO Dosyasını USB’ye Yazma İşlemi


USB’ye yazmak için ekstra bir programa ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu programlar arasında popüler olanlardan ISO Burner, Rufus, ISO to-USB yazılımlarını önerebiliriz. Bu programları indirdikten sonra porgram içerisinden çeşitli ayarlamalar veyahut yüklemeler yapmanıza gerek yok. Programlar arka planda çalışıp gereken veri parçasını tamamladıktan sonra herhangi bir sorun yaşamanız söz konusu değil.Gereken program yükledikten sonra yapmanız gereken şey USB’yi taktıktan sonra yazdırmak istediğiniz ISO dosyasını seçip USB içerisine göndermektir. Dosyanın üzerine gelip sağ tıklayın. Yaz Burn komutunu vererek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
HP ProBook 650 G8 İnceleme
Google Drive İle İlgili Bilinmesi Gereken Tüyolar
Logitech G430 Benzeri 3 Kulaklık Modeli
Oppo Yeni Şarj Teknolojisiyle Geliyor

Yorum Yapmayı Unutmayın :)