IPTV Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fahri Gün 25 Nis 2022 Teknoloji 480  0

Yeni yazımızda IPTV ile ilgili olarak bilinmesi gerekenlere değinmekteyiz. İşte konuya dair detaylar…

Günümüzde televizyon izlemek en büyük alışkanlıklarından biri durumunda. Ancak televizyonda kanallar arasında gezerken izleyecekleriniz sınırlıdır ve programları önceden kaydetmediğinizde sadece yayın esnasında yakalamış olduklarınızı izleme fırsatı bulursunuz. Peki ya TV izlemek de tıpkı internette gezinmek gibi istediğiniz zaman yapabildiğiniz, neyi ne zaman izleyeceğinizin size bağlı olduğu bir şey olsaydı daha güzel olmaz mıydı? İşte IPTV gibi sistemler bu noktada devreye girmektedir.

Evinizde uydu çanağı veya fiber optik kablo ile gelen yayın sinyalleri ile TV programlarını almak yerine onları internet bağlantısı aracılığıyla video akışı haline alan sistem IPTV olup, internetten indirdiğiniz ve hemen hemen aynı anda oynatabildiğiniz videolar gibi bir mantıkta çalışır.  Bu nedenle IPTV’nin başarılı bir şekilde çalışabilmesi için internet hızınızın yüksek olması gerekmektedir. IPTV için genelde 100 Mbs internet önerilmektedir.

Günümüzde IPTV’nin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin izlenmekte olan canlı TV programlarını internet üzerinden yayınlamayı gerektiren türe canlı IPTV veya IP simülasyon yayınları da denilmekte olup, öte yandan  BBC’nin iPlayer isimli sisteminde olduğu gibi zaman kaydırmalı IPTV türleri de bulunmaktadır. IPTV’ler her ne kadar fraklı lanse edilebilsede temelde kamusal internet üzerinden veya temelde aynı şekilde çalışan özel ağ sayesinde çalışmaktadır.

IPTV, televizyon ve videoları internetle birleştirerek geleneksel televizyonun tek yönlü çoklu iletişimini geride bırakmayı başarabilmektedir. IPTV, canlı programlar yayınlandığı sırada akış halini verir fakat önceden kaydedilen programlar veya filmler var ise isteğe bağlı olarak seçilip açılacak şekilde depolanması gerekir.

İnternet sunucularının coğrafik konumları, farklı ülkelerdeki kullanıcılara eşit hizmet vermeyi zorlaştırmakta olup, bu yüzden IPTV sağlayıcıları aynı verilerin kopyalarını tutan CDN olarak bilinen sunucularda senkronize edilmiş dünya çapında ağlar kullanmaktadır.  Bir programı video akışı olarak edineceğiniz zaman dosyayı indirerek aynı anda oynatıyorsunuz ve dosyanın bir sonraki aşamasını da bir iki saniye içerisinde indirmeye hazır hale getiriyorsunuz. Ancak bu dosyalar uzun bir süre saklanmamakta olup, indirmek için standart, web tabanlı protokolleri  kullanmaktan ziyade video akışında, Gerçek Zamanlı Protokol gibi eş zamanlı indirme ve oynatma için uyarlanan protokoller yer alır. IPTV cihazlarında alıcı kutular vardır ve tek bir eylemi yapmak üzere programlanan etkili bağımsız bilgisayar yapısındadırlar. Video akış paketlerini alıp şifresini çözme ve video dosyasına geri dönüştürme ve sonra bunları yüksek kaliteli TV ekranına iletme işlemini uygulamaktadırlar.

Etiketler:
Doğal Dil İşleme Hakkında Bilgiler
Teknolojide Origami
Grafen Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Türksat 6a’nın Fırlatılmasına Saatler Kaldı!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)