iPhone Tarafından Algılanamayan Bir Virüs Keşfedildi

Fahri Gün 24 Ağu 2021 Mobil 169  0

Citizen Lab, iPhone tarafından algılanamayan bir virüsün keşfedildiğini duyurdu. İşte habere ilişkin detaylar…

iPhone cihazların güvenlik olarak gayet iyi seviyede olduğu biliniyor. Kapalı bir işletim sistemi yapısı olmasının bunda büyük payı bulunuyor. Yine de bazı siber zararlılar iPhone için de tehdit oluşturabiliyor.

Citizen Lab tarafından yapılan açıklamalara göre Bahreynli bir insan hakları aktivistinin iPhone cihazına virüs girdi. Telefonunun güçlü bir casus yazılımı aracılığıyla hacklendiği bilgisine ulaşıldı.

Bahreyn İnsan Hakları Merkezi’nin bir üyesi olarak çalışan iPhone sahibi kişinin politik bazı nedenlerden dolayı hedefte olduğu söyleniyor. Burada asıl dikkat edilmesi gereken nokta ise bir şekilde iPhone cihazına erişim sağlanması.

Citizen Lab tarafından virüs giren iPhone 12 Pro telefonuna nasıl virüs girdiğine ilişkin yapılan araştırmada, İsrailli bir firmanın yazılımını eylemcinin telefonuna yüklediği görülüyor. Bunun iMessage uygulamasında yer alan bir güvenlik açığından yararlanılarak yapıldığı ortaya çıkarıldı.

Apple güvenlik mühendisi başkanı Ivan Krstic konuyla ilgili bir açıklamada bulunmaktan çekinmedi ve açıklamasında siber saldırıyı kınayarak dünyayı daha iyi bir hale getirmek için çalışan insanlara yapılan saldırının kınanması gerektiğini ifade etti. Aynı zamanda önümüzdeki günlerde çıkacak olan iOS 15 yazılımının savunma konusuna çok daha ileri seviyede olacağını açıkladı.

Etiketler: ,
Poco X3 GT İçin Güncelleme Çıktı
Tecno Camon 18 Telefonunun Tanıtımı Gerçekleştirildi
Xiaomi 12 Pro performans testinde görüldü
5000 mAh Bataryanın Dayanıklılığına Dair Veriler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)