İphone 6 ve İphone 6S Suya Dayanıklı Mı ?

KLavy3 22 Haz 2017 Mobil 1.679  0

Dünyanın teknoloji devi Apple her yeni akıllı telefonu ile gündemde kalmayı başarıyor. İphone 6 serisine kadar belli bir kasa stili ve dayanaklılığı sebebiyle tercih edilen İphone serilerinde, suya dayanıklılık sahip olunan bir özellik değildi.

Apple firmasının oldukça konuşulan yeni iPhone 6 ve iPhone 6s modelleri ise farklı tasarımı ve gelişmiş özellikleri ile piyasaya sürülmüş en uzun ömürlü model olma özelliğini taşıyor. Neredeyse her yıl yeni bir model piyasaya süren Apple, İPhone serisi ile kendinden sonra piyasaya sürülen her yeni modelle rekabet gücüne sahip donanıma sahip. Kullanıcıların veya telefonu almak isteyenlerin ise merak ettikleri açıklanmamış bir konu var. O soru da iphone 6 s su geçiriyor mu?

İphone 6’nızı suya bırakmak ister misiniz?

iPhone 6 ve iPhone 6s modelleri, pek çok yenilikçi ve güçlü özellikleri ile tanıtılırken özellikle kamera çekim başarısı ön plana çıkarılmıştı. Dayanıklılık konusunda ise 7000 serisi alüminyum kasası gündemde yer alsa da Apple firması, iphone 6 su geçirmez özelliği ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmamıştı.

Bir telefon piyasaya sunulduğunda, elbette ki sadece firmadan yapılan açıklamalarla yetinilmiyor. Pek çok araştırmacı, blogger veya teknoloji meraklısı, akıllı cihazlar piyasaya sürüldükten sonra hem sunulan özelliklerini test ediyor hem de bahsedilmeyen konularda cihazı incelemeye alıyorlar.

Iphone 6S Testi Geçse De Siz Evde Denemeyin!

iPhone 6 ve iPhone 6s modellerinde yapılan incelemeler arasında suya dayanıklılık özelliği de bulunuyor. Her ne kadar firma bu konuda bir duyuru yapmasa da kullanıcıların ne kadar su temasının telefonu bozacağını bilme ihtiyacı bu deneylere yol açmış görünüyor. Yapılan deneyler ise, iPhone 6 ve iPhone 6s modellerinin düşünüldüğünden daha çok suya dayanıklı olduğunu kanıtlıyor.

1 saat boyunca suda bekletilen iPhone 6 ve iPhone 6s telefonların sudan çıkarıldıktan sonra sorunsuz şekilde fonksiyonlarının çalıştığı gözlemleniyor. Dokunmatik ekran, kamera normal düzende çalışıyor ve telefonda bir yavaşlama görülmüyor.

iphone 6s suya dayanıklılık testi uzun vadede böyle bir su temasının ne gibi sorunlara sebep olacağını göstermiyor elbette. Hoparlör ve şarj kısımlarının düzgün çalışıp çalışmayacağı da bilinmeyen bir diğer konu. Testi yaparak videosunu paylaşan araştırmacılar, bir video daha yayınlayarak deneyden 2 gün sonra şarj potu ve hoparlörde bir sorun olmadığını sadece ekranda bir dalga izi kaldığını duyuruyorlar.

Bu testler en azından, yağmurdan etkilenmeyeceğini ve hatta kazara su içerisine düştüğünde telefonun arıza yapmayacağını kanıtlıyor diyebiliriz. Banyoda, havuzda veya denizde telefonunu elinden bırakamayanlar için bir lütuf sayılabilir bu durum. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var: Apple firması akıllı telefonları için herhangi bir suya dayanıklılık garantisi vermiyor. Suya temas sebebiyle yaşanan cihaz arızalarının kullanıcı hatası olarak yansıtılacağını unutmamak gerekiyor.

 

Şimdiden 2020’nin Enlerine Giren Telefon : OnePlus 8 Pro
Huawei Mate 40 Telefonu Ses Sistemiyle İddialı Geliyor
Nokia 2 , 3 Serisine Hard Reset Atma Yöntemi
Galaxy J6 Plus Telefonunda Ekran Görüntüsü Alma Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)