iPad Pro MacBook Pro’dan Daha Hızlı

KLavy3 21 Haz 2017 Teknoloji 526  0

Gelişen teknolojiyle birlikte mobil cihazların performansı, dizüstü bilgisayarların performanslarına yaklaşmaktadır. Apple, bu yıl A10X işlemcisine sahip iPad Pro ailesini yeniledi ve WWDC 2017 etkinliğinde, 10.5 ve 12.9 inç ekrana sahip iPad Pro’ları tanıttı. Adından, performansı ve hızıyla oldukça bahsettiren iPad Pro, MacBook Pro ile karşılaştırma yaptıracak düzeyde ilgi uyandırdı ve bu karşılaştırma, ilginç sonuçların ortaya çıkmasına sebep oldu. Tek çekirdekli işlemci performansında testler MacBook Pro modellerinin açık bir şekilde önde olduğunu gösterirken, bu yeni iPad Pro’ların, GeekBench 4 testinde çoklu çekirdek performansı ele alındığında, 2016 model MacBook Pro’yu geride bıraktığı, Metal GPU testinde ise performansı bakımından hem 2016 hem de 2017 model MacBook’ların, iPad Pro’nun gerisinde kaldığı belirtiliyor.

iPad Pro, MacBook Pro’nun Yerini Alabilir Mi?

Apple’ın en iyi tableti olan iPad Pro ile en iyi laptop bilgisayarı olan MacBook Pro’yu, farklı işletim sistemlerine sahip olmalarına rağmen karşılaştırmak ne kadar doğru bilinmez fakat bazı testlerde ufak farklarla da olsa iPad Pro’nun MacBook Pro’yu geride bıraktığı sonucu ortaya çıkmıştır. Bir tabletin, her ne kadar dünyanın en gelişmiş mobil işletim sistemine sahip olsa da, bir bilgisayarı geçemeyeceği belirtiliyor. iPad Pro, iOS işletim sistemini kullanırken MacBook Pro’nun ise MacOS işletim sistemini kullanması, karşılaştırmanın farklı sonuçlar vereceğini göstermektedir. Apple iPad fiyatları 1500-2500 TL arasında seyrederken yeni çıkan iPad Pro fiyatı ise 3000 TL üzerinde satışa sunulmaktadır. Bir tablete göre beklentileri fazlasıyla karşılayan iPad Pro’nun fiyatı da performansına göre, Apple’ın diğer iPad modellerinin çok da üstünde görülmemektedir.

Hangisi, Neden Tercih Edilmeli?

Yeni çıkan ve 4 GB RAM’e sahip olan iPad Pro’lar, performans açısından her ne kadar gelişmiş bir donanımla gelmiş olsalar da konu, fare ve klavyeye ihtiyaç duyularak yapılan yazılım, video montaj yapabilme, program geliştirme gibi profesyonel kullanım bağlamına giren işlere geldiğinde, yeterli olmayacak gibi görünüyor. Fare ve klavyenin daha aktif kullanıldığı bu iş alanlarında MacBook Pro’lar daha çok tercih edilmektedir. Bunun dışında, koltuğuna uzanıp dokunmatik ekranın keyfini yeğleyen, sosyal medya hesaplarını ve ofis işlerini tek dokunuşla hızlıca yönetmek isteyenlerin tercihi yeni iPad Pro 2017’den yana olacaktır. Ancak yine de, yeni iPad Pro’lar için bir tabletten çok daha fazlası demek mümkündür. iPad Pro’nun Türkiye başlangıç fiyatı, 10.5 inçlik ekran boyutuna sahip tablet için 2.999 TL olurken, 12.9 inçlik ekran boyutuna sahip iPad Pro için 3.699 TL olacaktır. Ayrıca yeni iPad Pro’nun 10.5 inçlik modelinde gümüş, altın, uzay grisi ve roze altın olmak üzere 4 farklı renk seçeneği bulunurken, 12.9 inçlik modelinin ise gümüş, altın ve uzay grisi olmak üzere 3 renk seçeneği vardır.

 

iCloud Dolu Hatasını Giderme Yöntemi
Zoom’u Kullanma Yöntemi
En Yüksek Puanı Olan Robot Temalı Filmler
E-Tablolar’da Google Çeviri Kullanma Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)