iOS’ta Gereksiz Dosyaları Temizleme Yöntemleri

Fahri Gün 02 Oca 2021 Teknoloji 600  0

Yeni içeriğimizde iOS işletim sisteminde gereksiz dosyaları nasıl temizleyebileceğiniz ile ilgili bilgiler veriyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Apple şirketinin iOS işletim sistemi günümüzde en çok kullanılan yazılımlardan biridir. Yüksek bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Tüm cihazlar için geçerli olduğu gibi iOS işletim sistemi bulunan cihazlarda da iPhone ve iPad ürünleri dahil olmak üzere depolama alanları doldukça yavaşlama, kasma gibi sorunlar söz konusu olur. Bu sorunları minimum seviyeye indirebilmek için cihazınızda yer alan gereksiz dosyaları belli zaman aralıklarıyla temizlemenizi tavsiye etmekteyiz. Bunun için uygulayabileceğiniz birden fazla yöntem bulunmakta olup şimdi sizler için bu yöntemlere değinelim:

Safari Temizliği

iOS cihazlarda Safari mobil internet tarayıcısı kullanılmakta olup bu tarayıcı en fazla gereksiz dosyanın saklandığı uygulamalardan iridir. Siz internet üzerinde gezindikçe veri saklamaya başlar. Bu veri kalabalığından kurtulabilmek için Safari internet tarayıcınızı belirli aralıkla temizlemenizi öneririz.

Yüksek boyutlu programların silinmesi

Artık ihtiyaç duymadığınız özellikle de yüksek boyutlu programlara cihazınızda yer vermeye devam etmeyin. Bu uygulamaları cihazınızdan bir an önce kaldırmaya bakın. Yüksek boyutlu bir uygulamayı kaldırabilmek adına boyutlarını anlayabilmek için telefonunuzun Ayarlar bölümünü, oradan da Genel bölümünü açın. Ardından iPhone Saklama Alanı ekranına girip en yüksek boyuta sahip ihtiyacınız olmayan mobil uygulamayı bulup silin.

Galeri temizliği

Hemen hemen her kullanıcının telefonunun hafızası dolduğu zaman yaptığı ilk iş galerisini temizlemek oluyor. Bu son derece mantıklı zira günümüzde akıllı telefonlar yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekiyor. Özellikle de videolar düşünüldüğü zaman boyut epey artıyor. Bu nedenle artık ihtiyacınız olmayan fotoğraf ve videoları kalıcı olarak silerek telefonunuzda hatırı sayılır oranda yer açabilirsiniz.

Uygulama desteği

Son olarak önerimiz gereksiz dosyaları temizlemeye yarayan güvenilir özel üçüncü taraf yazılımlardan yararlanmanızdır. Bu yazılımlar sizi aklınıza bile gelmeyecek alanlardan dahi gereksiz veriler toplayıp siler. Böylece cihazınızda kısa zamanda zahmetsiz olarak hatırı sayılır miktarda alan açılmasını sağlar.
Etiketler: ,
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler
Motor Yağı Konusunda En Başarılı Markalar
Artırılmış Gerçeklik Tanımı ve AR Kullanılan Oyunlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)