iOS 15 Üzerindeki Etkileyici 5 Özellik

Fahri Gün 22 Eyl 2021 Teknoloji 203  0

Bu içeriğimizde iOS 15 yazılımında yer almakta olan etkileyici 5 özelliğe değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar… 

Apple mobil işletim sistemi iOS üzerinde her geçen yıl yeni özellikler sunduğu versiyonlarını karşımıza çıkarmakta olup, bu sefer de iOS 15 devri yaşanıyor. iOS 15 ile birlikte yeni özellikler sunan Apple, böylece işletim sisteminin ayaklarının yere daha sağlam basmasını istiyor.  

iOS 15 işletim sisteminde bulunan 5 özellik : 

Canlı Metin 

Kamerayı bir nesneye doğrulttuğunuz zaman kadraj içerisinde eğer bir metin varsa metinler taranacak ve üç satırlı küçük bir kutu belirecek olup kullanıcılar bu kutucuğa tıklayıp metin seçimi yapıp kopyalama gibi imkanlara sahip olacak. Böylece örneğin bir resimde yer alan yazıları geçirmek istiyorlarsa okuyup o şekilde yazmaları gerekmeyecek. 

Kapalı Cihaz Bulma 

Bul uygulaması aracılığı ile kapalı veya silinmiş cihazları bulmanız mümkün olacak. Kaybolan cihazların bulunmasını kolaylaştıran durum, hırsızların çaldıkları cihazların saklanmasını zorlaştıracak ve bu noktada önemli bir katkı sağlayacak. Özelliğin çalışmasını sağlayan şey ise bir cihaz kapalı veya bataryası bitik durumda olduğunda yakınlarda aktif olan başka bir Apple cihazının sağladığı veriler ışığında işlem yapabilecek olmasıdır. 

Uygulamalar Arasında Sürükle Bırak Yapmak 

iOS 15 üzerinde resimleri, bağlantıları, metinleri ve dosyaları bir uygulamadan diğerine hızlıca sürükleyip bırakmak mümkün olup aynı zamanda Safari üzerindeki bir linki kopyaladıktan sonra parmağınızı ekranda basılı tutup mesajlar uygulamasını açarak arkadaşınıza göndermeniz de mümkün olacak. 

Kimlik Doğrulama 

Ayarlar uygulamasının Parolalar bölümünden kullanıcı adı ve parolayı kullanarak doğrulama kodu oluşturabiliyorsunuz. Böylece iki faktörlü doğrulama yaparken Google Authenticator gibi ikinci bir yazılıma ihtiyacınız yok. 

Tüm Metinler İçin Çeviri 

iOS 15 ile beraber çeviri fonksiyonu iOS üzerinde bulunan tüm metinler üzerinde kullanılabilecek olup, desteklenen diller arasında İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanya bulunmakta olup Türkçe ise yer almamaktadır. 

Etiketler:
Fotoğraflarda Arka Plan Silmek İçin Kullanabileceğiniz Araçlar
Net Framework Hakkında Bilinmesi Gerekenler
HTS Kaydı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Google Dijital Atölye Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)