İnternete Bağlı Cihaz Sayısının Artması Güvenlik Riskini de Arttırıyor

Fahri Gün 11 Kas 2019 Teknoloji 321  0

Günümüzde internet oldukça yaygın bir hale geldi ve bu durum pek çok kez ürkütücü olabiliyor. İnternete bağlı cihazların sayısının giderek artması bazı güvenlik endişelerini de beraberinde getiriyor.


Her şeyin olduğu gibi teknolojinin de yararının yanında pek çok zararı bulunuyor. Teknolojiyi doğru kullanmamak kullanıcılar için pek çok sıkıntıya neden olabilmekte. Örneğin internet, güvenlik konusunda en fazla soruna neden olan unsurlardan biri.

Güvenlik umursanmıyor!


ESET’in ABD merkezli Ulusal Siber Güvenlik Birliği ile yaptığı araştırmanın sonuçları, internete bağlı cihazların artmasıyla içerik güvenliğinin arka plana atıldığını ortaya koyuyor.Araştırmalar kapsamında bir anket gerçekleştirildi. Yapılan ankete 4 bin kişi katıldı. Katılımcıların 2 bin kadarı Kanadalı, 2 bin kadarı ise Amerikalı olup, katılımcıların %25’inin Apple TV veya Roku, yüzde %17’sini bağlantılı akıllı TV, yüzde 23’ünün mobil cihazları, %16.7’sinin ise bilgisayar aracılığıyla bazı yayınları takip ettiği ortaya çıktı. Katılımcılara ağa bağlı televizyonlarıyla ilgili güvenlik endişelerinin bulunup bulunmadığı yönünde sorular soruldu ve verilen cevaplar oldukça dikkat çekici oldu. Verilen cevaplara göre kullanıcıların yalnızca %21’i güvenlikleri yönünde kaygıya sahip. Oysa evimizde kullandığımız internet bağlantılı teknolojik cihazların oldukça tehlikeli olabildiğini göz ardı etmemek gerekiyor. Saldırganlar pek çok casus yazılım kullanarak siber güvenliğinizi tehdit ediyor olabilir. Ankete katılanlar arasında hiçbir bağlantıya sahip cihazı bulunmadığını söyleyenlerin oranı ise %18,5 seviyesinde kaldı. Bu oran Kanadalı katılımcılar için geçerli olup ABD’li katılımcıların oranlarının %20.3 seviyesinde olması dikkat çekti.

EV Ağı Koruması


ESET, ev teknolojileriyle ilgili olarak Ev Ağı Koruması özelliğinin kullanılmasını tavsiye ediyor. Ev Ağı Koruması, bir kullanıcının modern cihazları daha sağlıklı bir şekilde kullanabilmesine yarar sağlamakta. ESET Ev Ağı Koruması, yerel ağa bağlı cihazları gösterip tür ve bağlantı zamanlarına göre kategorize etmekte.
Etiketler: ,
Fotoğraflarda Arka Plan Silmek İçin Kullanabileceğiniz Araçlar
Net Framework Hakkında Bilinmesi Gerekenler
HTS Kaydı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Google Dijital Atölye Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)