İngilizce Bilmenin Teknoloji Dünyasındaki Yararları

Fahri Gün 02 Oca 2018 Teknoloji 395  0

İngilizce bilmek günümüzde eskisine göre çok daha önemli. Özellikle teknoloji ile içli dışlıysanız İngilizce dilini öğrenmemek çok büyük bir eksiklik olarak karşınıza çıkıyor. Bu makalemizde İngilizce dilini biliyor olmanın teknoloji dünyasındaki temel faydalarnıa değindik.

Yeni pek çok şey oluyor ve siz anlayamıyorsunuz

İngilizce bir dünya dili olarak kabul ediliyor. Bu sebeple her çıkan video oyunu, film genelde İngilizce dilde çıkıyor. Maalesef bunların sadece çok az bir kısmı Türkçe dile yer veriyor. Ülkemizin teknoloji alanında zayıf olduğu göz önüne alınırsa tamamen dışa bağımlı olarak oyunlara Türkçe yama çıkmasını veya filmlere altyazı, dublaj gelmesini bekliyoruz. Aksi taktirde İngilizce bilmediğimiz için bir şey anlayamıyoruz.

Öte yandan yeni çıkan teknoloji ürünleri hep İngilizce terimler ile çıkıyor. Örneğin akıllı telefon dediğimiz şey Smart Phone. Bunların aksanını biliyor olmakta önemli. Özellikle kod yazan biri için, webmasterlar için terimlerin anlamlarını bilmek çok önemli. Smart Phone, akıllı telefon olarak çevrilmiş ve ülkemizde kullanılıyor peki diğer pek çok terim? İşte bu durum sizin teknoloji alanındaki kapasitenizin sabit kalmasını sağlıyor. Genel olarak bir şeyden Türkiye’de ortaya çıkarsa ve çevirileri yapılırsa haberdar olabiliyorsunuz. Mesela Türkiye’de bulunan başlıca teknoloji haber sitelerinin çoğu haberleri yabancı kaynaklardan almaktadır ve Türkiye’de haberi daha yapılmamış pek çok teknolojik gelişme var. Bunlara biz sitemizde yer veriyoruz ancak elbette hepsini aktarabilmemiz mümkün değil.

Türkiye’de ise İngilizce bir kaynağın çevirmesi gereken önemli herhangi bir teknolojik gelişme yok.  Yani onlar Türkçe dilini takip ederlerse kayda değer bir avantaj sağlamazlar ancak biz teknoloji alanında oldukça geride olduğumuz için maalesef dünya dili olan İngilizceyi takip etmek zorundayız.

İngilizce internet kaynaklarından verimli yararlanamıyorsunuz

Örneğin bilgisayarınızda veya telefonunuzda bir şeyin nasıl yapıldığını çok merak ediyorsunuz ancak Türkiye’de o konuda herhangi bir içerik bulamıyorsunuz. Oysa İngilizce sitelerde pek çok anlatıma rastlayabiliyorsunuz. Bu anlatımlardan yararlanabilmek için ise elbette İngilizce bilmek gerekiyor. Translate ile çeviri yaptığınızda bazen çok absürt, alakası olmayan sonuçlar çıkıyor ve genellikle her cümlede bir mantık hatası oluyor. Bu da önemli bir sıkıntı ve çok zamanınızı alıyor.

Sonuç itibariyle teknolojiye tam anlamıyla hakim olabilmek için dil sınırını aşmak, İngilizce dilini keşfedebilmek gerekiyor. Bu size hem özgürlük hem de teknoloji dünyasında yeni bir nefes kazandırır.

İngilizce öğrenmek için ne yapmalıyım?

Kurslardan ve yardımcı olarak mobil uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Özellikle İngilizce altyazılı filmleri izleyip sürekli İngilizce duyup konuşmanız gerekiyor. Haliyle İngilizce dilini bilebilmek için ilk olarak gerekli bilinci, azmi kendinizde oluşturmalısınız. Uzun ve meşakatli bir süreç sizi bekliyor.

 

 

Etiketler:,
Facebook, ZeniMax ile VR Hususunda Uzlaşmaya Vardı
Play Store Uygulaması İçin Yeni Bir Güncelleme Paylaşıldı
Google Home Hub Tanıtımı Öncesi Önemli Sızıntı
Spotify Kişiselleştirilmiş Şarkı Önerilerini Test Etmeye Başladı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)