İndie (Bağımsız) Oyun Nedir Ne Değildir? Açıklıyoruz

Fahri Gün 25 Oca 2018 Oyun 1.027  0

İndie oyun olarak tabir edilen, ülkemizde ise daha çok bağımsız oyun denilen oyun kavramı ne anlama geliyor? Yeni makalemizde indie hakkında detaylı bilgiler veriyoruz.

İndie tabiri aslında sadece oyunlar için kullanılmaz. Aynı zamanda müzik dünyasında da kullanılan bir tabirdir. Biz bu tabiri genellikle indie olarak değil bağımsız olarak duymaya alışkınız. Bu yüzden indie sözcüğünü hiç duymamış olabilirsiniz.

İndie oyun dendiğinde aklınıza büyük bütçelerle, büyük ekipler tarafından hazırlanan oyunlar değil de bağımsız olarak, bireysel veyahut küçük bir ekip tarafından ortaya konulan, herhangi bir şirketin dağıtımını yapmadığı, finansal desteğin olmadığı veya düşük olduğu, genellikle tanıtımını geliştiricinin kendisinin yaptığı oyunlar gelmelidir. Haliyle bu tarz oyunları GTA 5 veyahut Assassin’s Creed Origins gibi çok büyük yapımlar ile karıştırmak veyahaut karşılaştırmak doğru olmaz.

Bağımsız oyunlar doğrusunu söylemek gerekirse genellikle zayıf oyunlardır. Fakat bağımsız oyunların içerisinde çok güzel veyahut oynamaya değecek düzeyde orta halli oyunlar da vardır. Hatta bağımsız oyunların bazıları yılın ödüllerine aday dahi gösterilebilmektedir.

Bu oyunların başarıya ulaşabilmesi için kullanıcıyı bir yönden çekebilmesi gerekir. Mesela oyuncu oyunda kendinden bir şeyler bulabilmelidir veya oyun ona zor ve eğlenceli gelebilmelidir. Bağımsız oyunların başarılı olabilmesi için en önemli etken de hikaye olarak diğerlerinin kopyası olmayan, özgün ve dikkat çekici olmalarıdır.

Günümüzde internet yayıncılığının, sanal mağazaların çok fazla çeşitlenip gelişmiş olması bağımsız yapımcıların önünü açmıştır. Bu sebeple örneğin Türkler tarafından yapılan oyunların sayısı da artmıştır. Normalde bizim ülkemizde maalesef teknoloji kategorisine yeterli destek tanınmıyor. Fakat bağımsız Türk geliştiriciler Steam, Twitch, YouTube gibi platformlar aracılığıyla ürünlerini kısmen de olsa tanıtıp satabiliyor. Özellikle Steam tarafından Greenlight ile bağımsızlara pozitif ayrımcılık tanınması indie oyunların daha çok önünü açmıştır. Bugün Steam üzerinde sayısız bağımsız oyun görebilir, bunları çok uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Öte yandan makalemize son vermeden önce Humble Bundle isimli platformun da yine sağladığı katkıya değinmek istiyoruz. Humble İndie Bundle isimli kampanyalar yayınlayan Humble Bundle, bu kampanyalarda bağımsız oyunların çok çok cüzzi miktaralara satın alınabilmesini sağlıyor. Örneğin beş bağımsız oyunu bir pakette sunup o paket üzerinde büyük indirimler uyguluyor.

Bağımsız Oyunlara Önemli Örnekler

Bağımsız oyunlara kendim de severek oynadığım iki oyunu örnek gösterebilirim: Bunlar Limbo ve Firewatch. Tabii daha pek çok başarılı oyun bulunuyor. Bunlar sadece son dönemlerde dikkat çekmiş kaliteli bağımsız oyunlardan ikisidir. Firewatch oyunu hem farklı hikayesi hem de farklı oynanış tarzı ile dikkat çeken, sonunu merak ederek oynadığınız çok keyifli bir oyun. Limbo da aynı şekilde hem sonunu merak ederek oynadığınız hem de farklı olan, iki boyutlu ve basit yapılı olmasına rağmen yer yer gerim gerim germeyi başaran kaliteli bir oyun.  Eğer henüz oynamadıysanız tavsiyemdir.

 

GTA 5 İndirme ve Yükleme İşlemleri
Nioh 2 Detaylı İncelelemesi
Legends of Ethernal Hem PC Hem Konsollara Geliyor
Sea of Thieves İçin Yeni Sürüm Güncellemesi Geldi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)