iMessage’de Bulunan Güvenlik Açığı Kapatıldı!

NETHANESİ 11 Nis 2016 Teknoloji 870  0

Apple , kullanıcılarının iMessage üzerinde gerçekleştirmiş olduğu yazışmaların güvenli olmadığını tespit etti.Apple cihaz kullanıcıların yakın bir geçmişte iMessage üzerinden yaptıkları sohbetlerin , kötü amacı bulunan kişiler tarafından ele geçirildiği ve kötü amaçlar için kullanılabileceğini birinci ağızdan açıklamıştı.Kullanıcıların geçmiş konuşmalarında ki bu güvenlik açığını hedef haline getiren Apple , bir OS güncellemesi yaparak , Apple cihaz kullanan cihazların bu sorununu ortadan kaldırmayı hedefledi. Apple’ın gün içerisinde yayınlamış olduğu güncelleme öncesinde iMessage kullanıcıları arasında bulunan şifreli mesajları , özel bir kötü amaçlı yazılım ile kırabiliyorlardı.

Apple’ın üretmiş olduğu uygulamalarda ve işletim sistemi hakkında güvenlik açığı bulunduğunu neredeyse her sene görebilmekteyiz. Bu güvenlik açıkları Apple kullanıcıları şüphe ve endişeye düşürse bile firma kısa bir süre içerisinde güvenlik zaafiyetlerinin kapatılması için elinden geleni yapıyor ve güvenlik sorunlarını çözüyor .Şifrelerin kırılmasından ardından ise , iki kişi arasında ki yazışmalar ve sohbet ekranı kötü amaçlı internet korsanlarının elinde bulunabiliyordu.Yabancı güvenlik araştırması olan Fox , iMessage üzerinde ki sohbetlere ulaşmak için üst düzey matematik uzmanı olmanın gerek olmadığı açıklayarak , ROP zincirleri hakkında geniş bilgiye sahip olanlar tarafından kolayca mesajlara ulaşılabileceğini ifade etti.

iMessage ile atılan mesajlar artık güvenli mi ?

Apple ile FBI arasında gerçekleşen San Bernardio olayının izleri henüz bulunurken , Apple’ın i iMessage uygulamasında bulunan güvenlik zaafları nedeniyle Apple kullanıcıları oldukça endişelendi. Fakat Apple , yabancı kaynaklı teknoloji sitesinde yaptığı açıklamaya göre yeni yayınlanan güncelleme ile sorunun tamamen ortadan kalktığını , kullanıcıların güvenlik açıkları konusunda endişlenmemesi gerektiğini ifade etti.

iMessage’a yönelik olarak yapılan saldırıların URL yerine Javascript kodlarıyla yapılıyor. Yeni gelen iMessege güncellemesi ile kullanıcıların güvenlik konusunda endişelenmemesi gerektiğini söyleyebiliriz.

200 TL’den Düşük Olan İşe Yarar Teknolojik Ürünler
Bir Çocuğa Tablet Almak İçin En Uygun Yaş
TikTok Piyasa Değeri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
MAC Adresi Engelleme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)