İlk Android Telefon Olan HTC Dream Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fahri Gün 10 Ağu 2021 Mobil 653  0

Akıllı telefon markalarından HTC, Android dünyasında ayrı bir öneme sahip çünkü ilk Android telefonu o piyasaya sürdü. İşte o telefon hakkında bilmeniz gerekenler… 

HTC Dream modeli dünya çapında piyasaya sürülen ilk  Android işletim sistemine sahip telefon olmasıyla bir ilkti. Tarihte bu özellikle yer alan cihaz 2008 yılında piyasaya sürülmüştü. HTC markasının da bu yüzden ayrı bir önemi bulunuyor ancak söz konusu marka günümüzde mali zorluklar yaşıyor ve akıllı telefon pazarında tutunmayı başaramadı. 

Tam ismi Dream G1 olan -telefon için HTC, Google ile ortaklık kurmuştu ve telefon önemli fonksiyonlara sahipti. Gmail gibi hizmetleri bulunan Dream G1, WebKit tabanlı internet tarayıcısına da sahipti. HTC Dream kullanıcıları Android Market uygulamasını kullanarak ilave uygulamalar yükleyebiliyor, anı zamanda Amazon MP3 uygulaması sayesinde Spotify benzeri bir deneyimi sunabiliyordu. 

HTC Dream modelinin 3.2 inç büyüklüğünde ekranı bulunmaktaydı ve 320×480 piksel çözünürlüğünde Gorilla Glass korumalı cama sahipti.  192 MB RAM, 256 MB hafızası olan telefonun harici microSD kart girişi de bulunmakta idi. 

Telefonda 3.15 MP kamera bulunuyordu. Kulaklık girişine yer verilmeyen telefon 1150 mAh batarya ile çalışmaktaydı. 

HTC Dream ilk piyasaya sürüldüğünde Android 1.0 sürümü ile kendisini göstermiş, dört ay sonrasında da 1.1 sürümüne geçiş yapmıştı. Telefon daha sonrasında Donut 1.6 güncellemesine kadar almıştı. 

HTC, sahip olduğu cihaza fiziksel klavye yerleştirmek istememişti ancak işler tamamen kendisinin kontrolünde yürümedi. Fiziksel klavyeli telefonlar o zaman çok revaçta olduğundan hiçbir klavyeye yer verilmemesi gibi radikal bir hamlede bulunulamadı. Günümüzde ise son derece yaygın hale geldiler ve fiziksel tuşlu telefonlar artık yok denecek kadar azaldı. 

Etiketler: ,
Hoparlör Temizliği Yapma Rehberi
iPhone Ekran Mesafesi Özelliğinin Aktifleştirilmesi Rehberi
Ödemeli Arama Yapma Rehberi
iPhone Konum Kapatma Rehberi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)